Polska otwiera granice, znosi obowiązkową kwarantannę i wznawia loty międzynarodowe

Od 13 czerwca znów będziemy mogli podróżować bez przeszkód do krajów Unii Europejskiej. Międzynarodowy ruch lotniczy zostanie odmrożony trzy dni później we wtorek 16 czerwca.

Polska była jednym z ostatnich krajów w Europie, który nie podał informacji dotyczącej otwarcia granic. W trakcie wystąpienia w Łochowie premier Morawiecki zapowiedział jednak, że w nocy z piątku na sobotę 13 czerwca otworzymy granice na państwa Unii Europejskiej.

Oznacza to jednocześnie, że po powrocie do kraju nie będziemy musieli odbywać kwarantanny.

Wcześniej szef rządu w rozmowie z RMF FM sugerował, że Polska może wprowadzić protokół zielony i pomarańczowy oznaczający kraje, które są uważane za bardziej i mniej bezpieczne z punktu widzenia ryzyka zachorowania na koronawirusa.

Bizblog.pl poleca

Od wtorku 16 czerwca Polacy znów będą mogli latać za granicę

Wchodzimy w kontakt już dzisiaj z LOT-em, żeby mógł zaplanować odpowiednio powrót do świadczenia swoich usług 

– zapowiedział premier Morawiecki

Kilka dni temu zakaz międzynarodowego pasażerskiego ruchu lotniczego został przedłużony. Rząd był wówczas krytykowany za podjęcie decyzji w ostatniej chwili. Gabinet Morawieckiego znajdował się również pod presją Komisji Europejskiej, która zamierza otworzyć granice w strefie Schengen do 30 czerwca.

Kolegium odnotowało, że kilka państw członkowskich jest w trakcie znoszenia kontroli granicznych na granicach wewnętrznych. Uważamy, że ten proces powinien być zakończony w bieżącym miesiącu

– tłumaczył na konferencji prasowej Josep Borrell, szef unijnej dyplomacji

Decyzja o zamknięciu granic zapadła 13 marca. Kontrole wprowadzono dwa dni później

W związku z zagrożeniem epidemicznym i rozprzestrzenianiem się koronawirusa w okresie od 15 marca br. do 24 marca br. będzie tymczasowo przywrócona kontrola graniczna na granicy wewnętrznej

– ogłosił rząd.

Granicę Polski z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją można było odtąd można przekraczać tylko w wyznaczonych miejscach. Kontrole będą wprowadzono też w portach morskich i na lotniskach. Na granicy wewnętrznej, jak i na granicy zewnętrznej (przejścia graniczne z Białorusią, Rosją i Ukrainą) zostały wprowadzone ograniczenia dla cudzoziemców na kierunku wjazdowym do Polski.