Orlen zaleje Polskę płynem do dezynfekcji rąk. Cena 15 zł za litr

Orlen Oil wyprodukuje więcej płynu do dezynfekcji rąk. Zakładzie w Jedliczu uruchomił w sobotę drugą linię produkcyjną, co pozwoli na wyprodukowanie płynów o pojemności 1 l w cenie  15 zł za sztukę. Do końca tego tygodnia płyn będzie dostępny na wszystkich orlenowskich stacjach w całej Polsce – zapewnia koncern.

Pierwsza partia płynu do dezynfekcji rąk w opakowaniach o pojemności 5 l została w ubiegłym tygodniu dostarczona do Agencji Rezerw Materiałowych. Płyn pojawił się również na stacjach Orlen.

Koncern podaje w dzisiejszym komunikacie, że zwiększenie mocy produkcyjnych zakładu w Jedliczu oznacza możliwość wywiązania się ze zobowiązań wobec ARM, ale i realizację zamówień składanych przez klientów bezpośrednio do spółki Orlen Oil. Spółka zapewnia, że płyn do dezynfekcji rąk do końca tego tygodnia trafi na wszystkie stacje PKN Orlen. Będzie on sprzedawany w mniejszych, jednolitrowych pojemnikach po 15 złotych za sztukę.

Bizblog.pl poleca

– Dzięki determinacji naszych pracowników z ORLEN OIL, ale także ORLEN Laboratorium uruchomiliśmy w krótkim czasie dwie linie do produkcji płynu dezynfekującego do rąk. Będziemy mogli w jeszcze większym stopniu zaspokoić potrzeby rynku i klientów w walce z epidemią koronawirusa. Zwiększenie produkcji pozwoli również zoptymalizować koszty

– powiedział Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN Orlen.

Etanol bez certyfikatu, ale najwyższej jakości

Do produkcji płynu do dezynfekcji rąk wykorzystywany jest etanol (70 proc. składu), woda oraz alkohol izopropylowy, gliceryna i substancje zapachowe. Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (URPL) zezwolił Orlen Oil na użycie do produkcji płynu do dezynfekcji rąk etanolu o jakości farmakopalnej, nieposiadającego certyfikatu Europejskiej Agencji Chemikaliów ECHA, ale producent zapewnia, że spełnia on wymogi najwyższej jakości farmaceutyczno-kosmetycznej.

W obecnej sytuacji rynkowej etanol o jakości farmakopalnej w ostatnich dniach był tańszy i szerzej dostępny niż etanol certyfikowany przez ECHA

– wyjaśnia spółka w komunikacie.

Druga linia działa już od soboty

Zakład Produkcyjny Orlen Oil w Jedliczu na co dzień zajmuje się produkcją płynów do spryskiwaczy, płynów chłodniczych, smarów oraz olejów przemysłowych.

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w Polsce dokonano szybkiego przestawienia linii produkcyjnej tak, aby spółka mogła rozpocząć wytwarzanie płynu do dezynfekcji rąk. Produkcja ruszyła 12 marca br., dwa dni później zakład uruchomił drugą kolejną linię produkcyjną.

W proces wytwarzania płynu dezynfekującego zaangażowana jest spółka Orlen Laboratorium, której Pracownia Produktów Naftowych w Jedliczu wdrożyła analizy laboratoryjne niezbędne do prawidłowego prowadzenia procesu wytwarzania.

Płyn do dezynfekcji rąk wyprodukowany w Zakładzie Produkcyjnym ORLEN OIL w Jedliczu jest wpisany do Wykazu Produktów Biobójczych prowadzonego przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.