Kolejny etap odmrażania gospodarki za nami. W połowie czerwca wszystko wróci do normy?

Na razie sprawdza się optymistyczny scenariusz i w okresach dwutygodniowych można uruchamiać kolejny etap odmrażania gospodarki po pandemii COVID-19. Dzisiaj rusza przedostatni cykl gospodarczej pobudki, a ostatni może nastąpić 1 czerwca. Pojawiają się też pierwsze terminy otwarcia granic.

Odmrażanie gospodarki po pandemii koronawirusa oficjalnie rozpoczęła się 20 kwietnia. Założony mechanizm jest banalny: po tygodniu od wprowadzenia poprzedniego etapu, minister zdrowia Łukasz Szumowski ocenia i jeśli sytuacja idzie w dobrym kierunku, to po następnym tygodniu wchodzi w życie kolejny etap. Czyli luzowanie w wariancie optymistycznym występuje co dwa tygodnie. I rzeczywiście: 14 dni po 20 kwietnia – 4 maja rozpoczął się drugi, a po kolejnych 2 tygodniach – 18 maja trzeci etap odmrażania gospodarki

Z rozpoczęcia się właśnie przedostatniego okresu pobudki po COVID-19 najbardziej cieszą się pewnie zatrudnieni w gastronomii, a także zakładach fryzjerskich i salonach kosmetycznych. Klienci i obsługa zakładów fryzjerskich będzie musiała nosić maseczki, gogle lub przyłbice, a w salonie kosmetycznym – jeśli zabieg na to pozwala. Obowiązkowe będzie używanie ręczników jednorazowych, gdy jest to możliwe. I u fryzjera i u kosmetyczki wizytę zamówimy wyłącznie online. Poczekalnie mają pozostać dalej zamknięte. 

Bizblog.pl poleca

Z kolei w restauracjach na 1 klienta musi przypadać co najmniej 4 mkw. powierzchni lokalu dostępnej dla klientów. Trzeba też zachować 1,5 m dystansu od gości siedzących przy osobnych stolikach. Od 18 maja mogą być też otwarte pełnowymiarowe boiska piłkarskie. Będzie tutaj obowiązywał limit 22 zawodników oraz czterech trenerów. Od tego dnia możliwe również są indywidualne zajęcia muzyczne i artystyczne w ośrodkach kultury.

Odmrażanie gospodarki: w połowie czerwca otwarte granice?

W międzyczasie pojawia się coraz więcej apeli o rychłe otwarcie polskich granic, między innymi ministra spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas’a. Wszak na taki krok – początkowo wyłącznie dla obywateli UE – już od 3 czerwca zdecydują się Włosi. Grecja zamierza pierwszych turystów przyjąć 1 lipca. Z kolei Chorwacja (która obecnie sprawuje rotacyjną sześciomiesięczną prezydencję UE) pracuje nad specjalnym porozumieniem ze Słowenią, Austrią, Węgrami, Czechami i Słowacją, co ma pozwolić w tych krajach na szybszy restart turystyki. Przy okazji premier Chorwacji Andrej Plenković chce osobnej umowy – dotyczącej już wszystkich krajów UE, nie tylko tych z eurostrefy. 

Musimy osiągnąć porozumienie, aby zagwarantować, że budżet UE stanie się instrumentem, który może pomóc wszystkim gospodarkom w naprawie gospodarczej

– przekonuje Andrej Plenković

Co z granicami Polski? Bardzo możliwe, że do ich otwarcia dojdzie w połowie czerwca. 

Jeśli sytuacja będzie rozwijać się w tempie nie szybszym, niż ma to do czynienia teraz, to po 15 czerwca będzie możliwe otwarcie granic

– stwierdziła wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz w Polsat News

Wiadomo, że kontrole graniczne pozostaną co najmniej do 12 czerwca, bo taki termin pojawił się w komunikacie Straży Granicznej. Do tego czasu granicę Polaki będzie można przekraczać wyłącznie w wyznaczonych miejscach. Utrzymane również są ograniczenia dotyczące wjazdu cudzoziemców do Polski. Jest to możliwe wyłącznie w przypadku cudzoziemca, który jest małżonkiem albo dzieckiem obywateli RP albo pozostaje pod ich stałą opieką; cudzoziemca posiadającego Kartę Polaka; posiadający prawo stałego lub czasowego pobytu na terytorium RP; posiadającego prawo do pracy; prowadzący środek transportu służący do przewozu osób lub towarów, a także szefowie misji dyplomatycznych oraz członkowie personelu dyplomatyczno-konsularnego misji. 

Przed otwarciem granic – czwarty etap odmrażania

Jeżeli nadal krzywa zachorowań będzie spadać, to w drugiej połowie czerwca granice powinny zostać otwarte.. Wcześniej jednak powinniśmy poznać szczegóły czwartego etapu odmrażania gospodarki. Realizowany od 20 kwietnia plan, zakładający co najmniej dwutygodniowe przerwy, przyjmuje, że dojdzie do tego 1 czerwca . Wtedy otwarte zostaną salony masażu, kluby fitness, siłownie i solaria.

Przypomnijmy, że już wcześniej Tomasz Napiórkowski, założyciel Polskiej Federacji Fitness ostrzegał, że jeżeli branża nie będzie mogła wrócić do normalnego funkcjonowania na początku czerwca, to rynek usług fitness może w tym roku skurczyć się nawet o o połowę, czyli o ponad 2 mld zł. W nowym reżimie sanitarnym na pierwszych widzów szansę w czwartym etapie odmrażania gospodarki miałby również kina i teatry.