Coraz więcej wiadomo o odmrażaniu gospodarki od 4 maja. Jarosław Gowin podał listę branż

W pełni otwarty handel detaliczny, ogródki gastronomiczne, 50 proc. miejsc w hotelach, kluby fitness i inne usługi. Podczas spotkania w Pałacu Prezydenckim wicepremier Jarosław Gowin przedstawił swoją propozycję odmrażania gospodarki już od 4 maja. Rząd ma oficjalnie ogłosić swoją decyzję w środę.

„Podczas debaty zorganizowanej przez prezydenta Andrzeja Dudę zaproponowałem, by w odpowiednim reżimie sanitarnym od 4 maja, między innymi w pełni otworzyć handel detaliczny, ogródki przy obiektach gastronomicznych, 50 proc. miejsc w hotelach, kluby fitness i inne usługi” – ogłosił szef resortu rozwoju.

Bizblog.pl poleca

Podczas wtorkowego spotkania z przedsiębiorcami w Pałacu Prezydenckim Jarosław Gowin stwierdził, że kalendarz odmrażania polskiej gospodarki „powinien zakładać, że od 1 czerwca cała działalność gospodarcza będzie uwolniona z zachowaniem reżimu sanitarnego”.

„Stoimy w obliczu odważnych decyzji dotyczących odmrożenia polskiej gospodarki. Jutro na posiedzeniu rządowego zespołu zarządzania kryzysowego zaproponuję kalendarz odmrażania” – obiecał.

Od 4 maja mógłby być całkowicie otwarty sektor handlu detalicznego, a obiekty gastronomiczne mogłyby przyjmować gości w ogródkach na świeżym powietrzu

– powiedział Gowin.

„Od 4 maja hotele i inne obiekty noclegowe mogłyby przyjmować gości do 50 proc. obłożenia. Mogłyby też zostać otwarte kluby fitness i podobne usługi z zachowaniem rygorystycznego reżimu sanitarnego” – kontynuował wicepremier.

Obietnica otwarcia ogródków gastronomicznych i hoteli do połowy dostępnych miejsc noclegowych już od 4 maja przy zachowaniu reguł dystansu społecznego z ust Jarosława Gowina padła już podczas jego poniedziałkowego spotkania z przedsiębiorcami. „Jestem zwolennikiem tego, żeby, teraz gdy akcja szczepień zdecydowanie już przyspieszyła, żeby w jak najszybszym tempie, oczywiście z zachowaniem rygorów sanitarnych, otwierać kolejne branże” – zaznaczył wicepremier.

Ostatnia decyzja rządu w ramach stopniowego odmrażania gospodarki dotyczy jedynie zakładów fryzjerskich i kosmetycznych, które wznowiły działalność od poniedziałku 26 kwietnia. Odmrażanie nie objęło województw, w których sytuacja epidemiczna wciąż jest ciężka.

Coraz odważniejsze ruchy rządu w kierunku odmrażania gospodarki to z jednej strony efekt przyspieszającej się akcji szczepień na koronawirusa – podano już ponad 10 mln dawek – a z drugiej wyraźnie spadającej liczby nowych zakażeń. Tygodniowa średnia liczba zakażeń na 100 tysięcy osób w Polsce spadła już poniżej 25.

Od zamknięcia gastronomii podczas drugiej fali koronawirusa minęło już ponad pół roku. Najpierw 17 października rząd ograniczył działalność takich lokali do godzin 6-21, a tydzień później gastronomia mogła już działać tylko na wynos.