O pół metra bliżej. Rząd znowu zluzuje obostrzenia, pozwoli na liczniejsze imprezy sportowe

Półtora metra zamiast dwóch metrów dystansu do innych osób w przestrzeni publicznej, złagodzone limity na obiektach sportowych, a także na targach i konferencjach. Ministerstwo Zdrowia przygotowało rozporządzenie, które nieco łagodzi obostrzenia związane z walką z koronawirusem. Maseczki pozostają obowiązkowe na obecnych zasadach, bo liczba nowych zakażeń nie za bardzo chce spadać.

Zgodnie z propozycjami resortu Łukasza Szumowskiego dystans społeczny zostanie skrócony z 2 m do 1,5 m. Limit publiczności w obiektach sportowych zostanie podwyższony do 50 proc. dostępnych miejsc, a liczba uczestników zostanie podniesiona ze 150 do 300. Także w targach i konferencjach będzie mogło uczestniczyć więcej osób – jedna osoba na 2,5 m kw. zamiast na 4 m kw.

Bizblog.pl poleca

Nowe rozporządzenie zwalnia też z konieczności odbycia kwarantanny po przekroczeniu granicy cudzoziemców, którzy są małżonkami albo dziećmi obywateli Rzeczypospolitej Polskiej, albo pozostają pod stałą opieką obywateli RP.

Projekt rozporządzenia do poniedziałku będzie poddany konsultacjom, ale nowe prawo ma wejść w życie już we wtorek 21 lipca.

Jak tłumaczy ministerstwo, zmiany wynikają z „potrzeby dostosowywania obowiązujących przepisów tego rozporządzenia do aktualnej sytuacji epidemicznej w kraju i na świecie”.

Podstawową zmianą w ww. rozporządzeniu jest skrócenie tzw. dystansu społecznego z 2 m do 1,5 m, przy jednoczesnym obowiązku zakrywania nosa i ust

– podkreślono w uzasadnieniu projektu.

Zdecydowano się także znieść w stosunku do basenów ograniczenia w zakresie uczestników zajęć oraz podniesiono limit publiczności do 50 proc. liczby miejsc przewidzianych dla publiczności. Nie będzie już różnicowania sytuacji basenów otwartych i zamkniętych.

W kinach, teatrach oraz podczas różnych imprez artystycznych i rozrywkowych w pomieszczeniach nie będzie już wymogu naprzemiennego zajmowania miejsc. „W praktyce nie jest możliwe usadzanie widzów w rzędach naprzemiennie przy sprzedaży biletów z uwagi na przewidziany rozporządzeniem wyjątek” – wyjaśnia MZ.

Zgodnie z aktualnymi zasadami mamy obowiązek utrzymania co najmniej 2-metrowej odległości od innych osób w przestrzeni publicznej, ale nakaz ten nie obowiązuje osób, które zasłaniają usta i nos.

Obecnie podczas imprez sportowych zajęte może być co czwarte miejsce na widowni, w rzędach naprzemiennie. W przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni, przy zachowaniu odległości 2 m, publiczność może zająć nie więcej niż 25 proc. liczby przewidzianych miejsc.