Paszporty covidowe w dłoń! Rząd przestał się oglądać na antyszczepionkowców i w końcu zaostrzy restrykcje

Rząd, który długo zerkał bardziej na sondaże niż na statystyki zachorowań, zaczął w końcu rozważać wprowadzenie obostrzeń. Nowe rozporządzenie miałoby zacząć obowiązywać od 1 grudnia. Mają powrócić ograniczenia w sklepach, restauracjach, hotelach, kinach i teatrach.

Czwarta fala koronawirusa rozpędziła się już na dobre. We wtorek 23 listopada w Polsce zmarło blisko 400 osób chorych na COVID-19 i przybyło niemal 20 tys. zakażonych. Rok temu przy takich danych już dawno mieliśmy wprowadzony lockdown.

Bizblog.pl poleca

Ograniczenia wejdą w życie 1 grudnia

Mimo zaleceń specjalistów rząd nie decydował się do tej pory na wprowadzenie obostrzeń, które towarzyszyły nam choćby zeszłej jesieni. Tymczasem wprowadzenie dodatkowych ograniczeń rekomenduje nie tylko Rada Medyczna działająca przy premierze. Opowiada się za nimi również minister zdrowia Adam Niedzielski.

Wszystko wskazuje na to, że sytuacja ma się zmienić. Rząd szykuje nowe rozporządzenie wprowadzające obostrzenia. Chodzi o dodatkowe ograniczenie liczby klientów w sklepach, restauracjach, kinach czy teatrach – dowiedziała się nieoficjalnie Interia. Ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła, ale możliwe, że od 1 grudnia zostaną wprowadzone ostrzejsze limity osób mogących przebywać w zamkniętych pomieszczeniach.

Do kina czy restauracji weszłoby jeszcze mniej klientów niż obecnie. Dzisiaj jest to maksimum to 75 proc. miejsc lub 1 os. na 10 mkw. Limity miałby – tak jak teraz – nie obowiązywać zaszczepionych przeciw covidowi. Portal podkreśla, że właściciele lokali gastronomicznych czy zarządcy obiektów handlowych byliby ściśle kontrolowani przez służby i sanepid.

Jakie ograniczenia obowiązują w tej chwili?

Obecnie do 30 listopada obowiązują w Polsce ograniczenia dotyczące zgromadzeń i imprez oraz imprez kulturalnych i rozrywkowych.

We wszystkich typach zgromadzeń może uczestniczyć maks. 150 osób. Uczestnicy mają obowiązek zachowania 1,5 m odległości od innych osób. Ponadto odległość między zgromadzeniami nie może być mniejsza niż 100 m.

W imprezach i spotkaniach organizowanych na świeżym powietrzu albo w lokalu lub w wydzielonej strefie gastronomicznej może uczestniczyć maks. 150 osób.  Obowiązuje dystans między stolikami (zajęty może być co drugi stolik, odległość między stolikami musi wynosić co najmniej 1,5 m – chyba, że znajduje się między nimi przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika).

Można organizować imprezy okolicznościowe na zewnątrz oraz wewnątrz (np. w restauracji). Obowiązuje limit – 150 osób. Tego typu wydarzenia mogą odbywać się w ścisłym reżimie sanitarnym. Obowiązuje dystans, zajęty może być co drugi stolik, odległość między nimi musi wynosić co najmniej 1,5 m – chyba, że znajduje się między nimi przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika. Limit nie dotyczy osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19.

Muzea i galerie sztuki funkcjonują w ścisłym reżimie sanitarnym. Obowiązuje limit osób – 1 os. na 10 mkw. W kinach możliwe jest maks. 75 proc. obłożenia. Konieczne jest zakrywanie ust i nosa. Kluby nocne, dyskoteki i inne miejsca do tańczenia funkcjonują w reżimie sanitarnym. Obowiązuje limit – maks. 150 osób.

Siłownie, kluby fitness, solaria działają w reżimie sanitarnym. Obowiązuje limit osób – maks. 1 os. na 10 mkw, Otwarte są również baseny, aquaparki i obiekty sportowe zamknięte, przy przy zachowaniu maks. 75 proc. obłożenia obiektu. Udostępnia się publiczności nie więcej niż 50 proc. liczby miejsc przewidzianych dla publiczności, co drugie miejsce na widowni, w rzędach naprzemiennie, a w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni – przy zachowaniu odległości 1,5 m pomiędzy widzami.

Podczas zajęć i wydarzeń sportowych, poza obiektami sportowymi, obowiązuje limit do 500 osób. Limit nie dotyczy osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19.

Gdzie trzeba zasłaniać nos i usta maseczką?

W związku z epidemią koronawirusa usta i nos trzeba obowiązkowo zasłaniać m.in.:

  • na terenie nieruchomości wspólnych (np. na klatce schodowej),
  • w autobusie, tramwaju i pociągu,
  • w sklepie, galerii handlowej, banku, na targu i na poczcie,
  • w zakładzie pracy, jeśli w pomieszczeniu przebywa więcej niż 1 osoba (chyba, że pracodawca postanowi inaczej),
  • w zakładzie pracy podczas bezpośredniej obsługi klienta/interesanta,
  • w kinie i teatrze,
  • u lekarza, w przychodni, w szpitalu, salonie masażu i tatuażu,
  • w kościele i szkole, na uczelni
  • w urzędzie i innych budynkach użyteczności publicznej (w sądzie, w instytucji kultury, banki, na poczcie itp.)
  • Od 1.11 zostanie wprowadzony obowiązek zasłaniania ust i nosa w szkołach i na uczelniach w czasie przerw między lekcjami i zajęciami, chyba że inaczej postanowi kierujący podmiotem.