Obostrzenia bez zmian do 18 kwietnia. Adam Niedzielski ogłosił przedłużenie obecnych zasad

Nie będzie żadnego poluzowania obostrzeń związanych z walką z epidemią koronawirusa przez kolejne dwa tygodnie. Minister zdrowia Adam Niedzielski w środę stwierdził, że sytuacja w systemie ochrony zdrowia wciąż jest na tyle poważna, że obostrzenia muszą zostać utrzymane po 9 kwietnia.

Szef rządu ogłosił podczas konferencji prasowej, że obecne zasady zostaną przedłużone do 18 kwietnia. Jak wyjaśnił, nie zdecydowano się na pełny dwutygodniowy okres, ponieważ pewne nadzieje na wyhamowanie epidemii dają obecne dane dotyczące zakażeń.

Bizblog.pl poleca

Ostatnie wyniki, które dają pewną nadzieję, są jeszcze zbyt słabym sygnałem, żeby traktować je optymistycznie. Cały czas w szpitalach mamy trudną sytuację, która zróżnicowana jest regionalnie

– powiedział Adam Niedzielski na konferencji.

„Choć od kilku dni odnotowujemy mniejszą liczbę zakażeń, to sytuacja w szpitalach wciąż jest bardzo trudna. Każdego dnia przybywają pacjenci wymagający hospitalizacji, a także pomocy respiratorów. Dlatego przedłużamy obowiązujące obostrzenia do 18 kwietnia” – napisano w rządowym komunikacie o przedłużeniu zasad epidemicznych.

Rząd zwraca uwagę, że odnotowywany w ostatnich dniach spadek zakażeń nie znajduje odzwierciedlenia w szpitalach, do których trafiają chorzy zakażeni w poprzednich tygodniach. „Mamy wciąż bardzo trudną sytuację. Musimy zadbać o zdrowie Polaków, ale też pamiętać o wydolności służby zdrowia. Dlatego utrzymujemy obowiązujące obostrzenia przez kolejny tydzień” – wyjaśniono.

Rekordowe obciążenie szpitali

Z najświeższych danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że zajętych jest już 34 691 łóżek covidowych i 3342 respiratory. W środę resort poinformował o 14 910 nowych zakażeniach, czyli zanotowano ich przeszło dwukrotnie mniej niż w środę tydzień temu (32 874), ale tak duży spadek to głównie efekt przerwy świątecznej. Realny stan epidemii poznamy w czwartek i piątek. Bardzo niepokojąca jest za to liczba covidowych zgonów – w ciągu ostatniej doby było ich aż 638.

We wtorek wieczorem w Polsat News Adam Niedzielski przyznał, że żłobki, przedszkola, nauka w klasach I-III to są „absolutnie priorytety”. „Mogę zapewnić, że pierwsze, co będzie przywracane, to będą żłobki, przedszkola i klasy I-III” – obiecał szef resortu zdrowia. Minister zdrowia potwierdził to podczas środowej konferencji – jako pierwsze odmrażane będą placówki oświatowo-opiekuńcze dla najmłodszych dzieci.

25 marca minister Adam Niedzielski ogłosił wprowadzenie dodatkowych zasad bezpieczeństwa od soboty 27 marca do 9 kwietnia:

  • wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 tys. m kw. będą zamknięte
  • w placówkach handlowych i innych punktach, takich jak np. poczta, bardziej rygorystyczne zasady – do tej pory 1 os./15 m kw., teraz dla sklepów pow. 100 m kw. będzie to 1 os./20 m kw.
  • limit osób w kościołach: 1 osoba na 20 m kw.
  • zamknięte salony fryzjerskie i kosmetyczne. Po 9 kwietnia może będzie obowiązywała nowa regulacja
  • działalność obiektów sportowych będzie ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego
  • zamknięte żłobki i przedszkola z wyjątkiem opieki nad dziećmi personelu medycznego i przedstawicieli służb mundurowych

Wszystkie dotychczasowe zasady pozostały w mocy.