Nowy wariant koronawirusa sieje panikę na świecie, pewnie już jest w Polsce

Wstrzymywanie lotów z południa Afryki, zamykanie granic, nerwowe narady na najwyższych szczeblach administracji, a do tego głębokie spadki giełdach na całym świecie. Tak w piątek wygląda stan gry po rozprzestrzenieniu się informacji o nowej, wybitnie niebezpiecznej odmianie Omikron koronawirusa, która już wypiera wariant Delta. W Europie już jest pierwszy przypadek, a według brytyjskich władz zapewne zdążył się rozprzestrzenić na inne kraje.

Wieści o nowym wariancie covida są bardzo niepokojące. Rozmawiałem dzisiaj z naukowcami i producentami szczepionek, którzy podzielają te obawy. Zaszczepcie się jak najszybciej, jeśli jeszcze tego nie zrobiliście – powiedziała w piątek szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Przewodnicząca KE podkreśliła, że w umowach, jakie z producentami szczepionek zawarła Unia Europejska, jest wyraźny zapis o tym, że muszą być natychmiast dostosowywane do nowych wariantów, gdy tylko się pojawią.

Bizblog.pl poleca

Nowy wariant koronawirusa ma niezbyt chwytliwe oznaczenie B.1.1.529, ale już jest określany znacznie łatwiejszą do zapamiętania nazwą „Omikron”. Na razie potwierdzono mniej niż 100 przypadków zakażenia tą mutacją wirusa, ale nie ma żadnych wątpliwości, że rzeczywistych przypadków jest wielokrotnie więcej.

Brytyjski minister zdrowia Sajid Javid powiedział w piątek, że wariantu B.1.1.529 jeszcze nie wykryto w Wielkiej Brytanii, ale ocenił, że jest bardzo prawdopodobne, że rozprzestrzenił się on już poza kraje, w których go zidentyfikowano.

Zakazy lotów

Wielka Brytania zawiesiła w piątek wszystkie loty z RPA, Namibii, Zimbabwe, Lesoto, Botswany i Eswatini (kiedyś znanego jako Suazi oraz Swaziland). Podobną decyzję podjęły też władze Włoch, Francji, Holandii czy Czech. Wstrzymanie lotów z południa Afryki rozważa też Komisja Europejska. Polskie władze na razie czekają na rozwój wypadków.

W piątek po południu poinformowano, że pierwszy przypadek został wykryty w Belgii. Jak informuje belgijska prasa, zakażona wariantem Omikron jest to młoda kobieta, u której objawy wystąpiły 11 dni po podróży do Egiptu przez Turcję. Co ciekawe, nie była w RPA, ani z innym kraju na południu Afryki. 

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska w piątek spotkał się z przedstawicielami opozycyjnych klubów i kół parlamentarnych na temat walki z pandemią covida. Przedmiotem rozmów była między innymi kwestia egzekwowania posiadania certyfikatu covidowego, ale nie osiągnięto porozumienia. Był pomysł z Koalicji Polskiej, aby zapłacić za zaszczepienie, ale nie było tu jednomyślności – przyznał zastępca Adama Niedzielskiego.

Ministerstwo Zdrowia nie zgodziło się, by w spotkaniu wziął udział dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. walki z Covid-19. Jak powiedział Jan Strzeżek, rzecznik koła Porozumienia, które zaprosiło dr. Grzesiowskiego do rozmów, resort zdrowia swoją odmowę wyjaśnił tym, że nie jest on politykiem.