W sylwestrową noc nie wyjdziesz nawet z domu. Rząd wprowadza godzinę policyjną

Potwierdziły się wcześniejsze doniesienia o zamknięciu po Bożym Narodzeniu hoteli, w tym na wyjazdy służbowe, galerii handlowych i stacji narciarskich. Na czwartkowej konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że nowe zasady zostaną wprowadzone od 28 grudnia 2020 r. i będą obowiązywały do 17 stycznia 2021 r., czyli do końca ferii zimowych.

Apeluję do każdego Polaka o odpowiedzialność za siebie, za swoich bliskich, za przestrzeganie norm i regulacji. Wiem jednak, że apele to za mało. Oprócz dotychczasowych obostrzeń, które pozostają w mocy wprowadzamy nowe zasady bezpieczeństwa. Zamykamy hotele – również na ruch służbowy, żeby ograniczyć ruch do absolutnego minimum.

– ogłosił minister.

Od 28 grudnia hotele będą dostępne jedynie dla służb mundurowych, lekarzy i pielęgniarek, pacjentów szpitali specjalistycznych i ośrodków COS. W hotelach pracowniczych nowe obostrzenia nie będą obowiązywać.

Stoki narciarskie po 28 grudnia dostępne będą jedynie na potrzeby sportu wyczynowego, amatorzy nie będą mogli korzystać z infrastruktury sportowej.

Galerie sobie nie pohandlują

Rząd zdecydował też, że od poniedziałku po świętach ponownie zamknięte zostaną galerie handlowe. Zmiany tak jak wcześniej nie dotyczą sklepów spożywczych, drogerii, aptek, księgarni i wolnostojących sklepów z meblami.

Bizblog.pl poleca

Nowym środkiem ostrożności jest wprowadzenie obowiązkowej 10-dniowej kwarantanny dla osób przyjeżdżających do Polski transportem zorganizowanym.

Od godz. 19.00 w sylwestra do 6.00 1 stycznia 2021 r. rząd wprowadził w całym kraju zakaz przemieszczania się. Wiadomo, że nie będzie on dotyczył osób wykonujących obowiązki służbowe i nagłych sytuacji. Lista wyjątków ma zostać opublikowana w rozporządzeniu.

Przypomnijmy też, że podczas wigilii, świąt i organizowanego pod zamknięciem sylwestra w mieszkaniu oprócz gospodarzy może przebywać maksymalnie pięć osób z zewnątrz.

Pozostałe obostrzenia bez zmian

Wszystkie inne rygory wprowadzone w związku z covidem pozostają bez zmian, ale przedłużono ich obowiązywanie do 17 stycznia.

Utrzymany został między innymi zakaz przemieszczania się osób poniżej 16. roku życia bez opieki dorosłego od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-16.00.

Wcześniejsze ograniczenia w zgromadzeniach, czyli limit maksymalnie pięciu osób na jedno spotkanie, przedłużono do końca ferii zimowych. Podobnie jak zakaz organizacji wesel, komunii i konsolacji.

W kościołach może przebywać maksymalnie 1 os. na każde 15 mkw.

Nadal obowiązywać będą ograniczenia w transporcie zbiorowym. Zajętych może być jedynie połowa liczby miejsc siedzących albo 30 proc wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50 proc. miejsc siedzących niezajętych.

Sklepy, które mogą handlować, działają bez zmian

W sklepach maksymalna liczba klientów nadal wynosi 1 os./15 mkw, a godziny dla seniorów obowiązują w tym samym czasie, czyli od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-12.00.

Restauracje nie mogą przyjmować klientów na miejscu, posiłki mogą być wydawane wyłącznie na wynos lub dowożone.

Siłownie, kluby fitness i aquaparki nadal pozostają zamknięte.