Rząd podjął decyzję ws. nowych obostrzeń. I wprowadził ścisły lockdown w… jednym województwie

W czwartek dobowa liczba zachorowań w Polsce przekroczyła 12 tys. i stało się jasne, że rząd nie odpuści. Kilka godzin później poinformował, że wraca do regionalizacji obostrzeń i wprowadza ścisłą kwarantannę w województwie warmińsko-mazurskim.

– W ciągu ostatnich dwóch tygodni odnotowujemy dzienny wzrost liczby zakażonych osób. Dziś mamy 12 146 nowych potwierdzonych zakażeń koronawirusem. Przekroczyliśmy barierę 10 tys.

przypomniał na początku konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski.

Nawiązał w ten sposób do zapowiedzi sprzed dosłownie kilku dni, gdy przestrzegał przed trzecią falą zachorowań na COVID-19 i przekonywał, że po przekroczeniu 10 tys. nowych infekcji na dobę rząd rozważy przywrócenie poprzednich ostrzejszych zasad bezpieczeństwa.

Bizblog.pl poleca

Rząd zamyka Warmię i Mazury

Minister zdrowia szybko rozwiał obawy, że nowe obostrzenia obejmą cały kraj. Wyjaśnił, że analizując odsetek pozytywnych testów na terenie całego kraju, służby epidemiczne zauważyły, że w woj. warmińsko-mazurskim jest on najwyższy i wynosi 34 proc., podczas gdy średnia dla całej Polski to 19 proc. Dlatego rząd podjął decyzję o wprowadzeniu w tym regionie ścisłego lockdownu.

W wojewódzkie warmińsko-mazurskim wracamy do nauczania zdalnego w klasach 1-3, zamykamy hotele, galerie handlowe, kina teatry, muzea, galerie. Zamknięte będą również baseny i korty tenisowe

– ogłosił minister Adam Niedzielski.

Kwarantanna na południowej granicy i nowe wytyczne dotyczące maseczek

Dodatkowo od soboty 27 grudnia Polska wprowadzi kwarantannę dla podróżujących z Czech i Słowacji (z wyłączeniem osób zaszczepionych dwoma dawkami szczepionki).

To nie koniec. Rząd zmienił też przepisy dotyczące zasłaniania ust i nosa.

Od 27 lutego wprowadzamy obowiązek zakrywania ust i nosa wyłącznie przy użyciu maseczki. Nie będzie można stosować szalików, kominów, chust, bandan i przyłbic

– zapowiedział Andrzej Niedzielski.

Potwierdziły się więc inne zapowiedzi sprzed poprzedniej konferencji. Na szczęście obyło się bez wprowadzenia ostrzejszych zasad dla całego kraju. Ciekawe tylko na jak długo.