Rząd wprowadza nowe obostrzenia. Lockdown rozszerza na Pomorze

Województwo pomorskie zostanie objęte takimi samymi obostrzeniami jak Warmia i Mazury. Rząd reaguje na pogarszającą się sytuację epidemiczną, rozszerzając lockdown na kolejne województwo. Zamknięte zostaną galerie handlowe, hotele czy baseny. W województwie warmińsko-mazurskim lockdown zostanie wydłużony o tydzień i zostanie tam wprowadzone nauczanie hybrydowe.

Podjęliśmy decyzję o zaostrzeniu zasad bezpieczeństwa na Pomorzu oraz przedłużeniu obostrzeń na Warmii i Mazurach. Nowe zasady będą obowiązywały od 13 do 20 marca

– powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Bizblog.pl poleca

„Cały czas mamy do czynienia z kontynuacją wzrostową, jeżeli chodzi o dzienną liczbę zachorowań. Niestety ta tendencja ma charakter trwały” – dodał. Nowe obostrzenia obejmą dwa województwa, a w pozostałych województwach dotychczasowe zasady zostaną wydłużone do 28 marca.

Niedzielski zwrócił uwagę, że na początku stycznia udział mutacji brytyjskiej wynosił ok. 5 proc., w lutym wzrósł do 10 proc., a najnowsze badania pokazują, że jest na poziomie – 25 proc. „Prowadzimy monitoring mutacji, które są odpowiedzialne za rozwój pandemii” – powiedział minister.

„W ciągu tygodnia liczba hospitalizacji covidowych wzrosła o ponad 2 tysiące” – powiedział szef resortu zdrowia. Ogłosił, że od kolejnej środy do funkcjonowania będą przywracane szpitale tymczasowe. „Poleciłem wyrywkowe kontrole w szpitalach. Zdarza się, że liczba deklarowanych wolnych łóżek nie zgadza się z rzeczywistością” – dodał.

Najgorzej wciąż na północy

Ministerstwo Zdrowia podkreśla, że od wielu dni mamy do czynienia ze stałym wzrostem zakażeń, a w ciągu ostatniego tygodnia zwiększyło się obłożenie łóżek covidowych. Rząd podjął już decyzję o uruchomieniu kolejnych szpitali rezerwowych w dziewięciu województwach: pomorskim, warmińsko-mazurskim, dolnośląskim, lubuskim, mazowieckim, opolskim, podkarpackim, śląskim i wielkopolskim.

Najgorzej sytuacja wygląda w województwie warmińsko-mazurskim i pomorskim. Na Warmii i Mazurach średnia dziennych zachorowań na 100 tys. mieszkańców to 57,4, a na Pomorzu – 44,6. „Dalsza dynamika zachorowań jest niekorzystna. To dlatego podjęliśmy decyzję, żeby wprowadzić szczególne zasady bezpieczeństwa w tych regionach kraju” – wyjaśnia resort zdrowia.

Nowa regionalizacja

Województwo warmińsko-mazurskie 27 lutego jako pierwsze zostało objęte nowymi obostrzeniami po ponownej regionalizacji systemu walki z koronawirusem. Po cofnięciu decyzji o częściowym odmrożeniu gospodarki z 12 lutego tydzień temu przywrócono tam niemal całkowity lockdown.

Regionalizacja obostrzeń była dość krótkim epizodem w historii walki z Covid-19 w Polsce. Po ogłoszeniu całego kraju jedną wielką strefą czerwoną pod koniec października restrykcje były jednolite dla wszystkich powiatów. Aż do 27 lutego, gdy rząd dość niespodziewanie zdecydował się wprowadzić w województwie warmińsko-mazurskim zaostrzony reżim sanitarny.

Obostrzenia w województwach pomorskim i warmińsko-mazurskim od 13 do 20 marca

Dotychczasowe zasady bezpieczeństwa w województwie warmińsko-mazurskim będą obowiązywały do 12 marca. Od 13 marca do Warmii i Mazur dołącza także Pomorze – tutaj również zaczną obowiązywać ostrzejsze zasady sanitarne.

Dotychczas w woj. warmińsko-mazurskim klasy I-III szkoły podstawowej pobierały naukę wyłącznie zdalnie. Od poniedziałku 15 marca w województwie pomorskim i warmińsko-mazurskim będą one mogły funkcjonować w trybie mieszanym, czyli hybrydowym. Część uczniów danej szkoły będzie mogła uczyć się stacjonarnie, a część – zdalnie. Dyrektorzy szkół przez najbliższy tydzień podejmą decyzję, w jakim zakresie uczniowie najmłodszych klas powrócą do nauki stacjonarnej.

Oprócz tego swoją działalność muszą zawiesić:

  • baseny (wyjątkiem są baseny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej);
  • sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające, kasyna
  • hotele (wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach podróży służbowych – dokładny katalog wyjątków wraz z wymaganym potwierdzeniem odbywania podróży służbowej znajdzie się w rozporządzeniu);
  • galerie handlowe – z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni, sklepów zoologicznych i z artykułami budowlanymi. W galeriach handlowych nadal będą mogły działać m.in. usługi fryzjerskie, optyczne, bankowe, pralnie.
  • teatry, muzea, galerie sztuki (możliwa jest jednak organizacja prób i ćwiczeń, a także wydarzeń online);
  • kina (zakaz projekcji filmów dotyczy również domów i ośrodków kultury);
  • stoki narciarskie
  • kluby fitness i siłownie
  • obiekty sportowe (mogą działać wyłącznie na potrzeby sportu zawodowego i bez udziału publiczności).