Nie przyjeżdżajcie, bo utkniecie na granicach! Rząd wprowadza nowe obostrzenia i kontrole

Od wtorku 30 marca wjeżdżający do Polski będą mieli obowiązek odbycia dziesięciodniowej kwarantanny. Zwolni z niej jedynie wykonany w Polsce test na obecność wirusa SARS-CoV-2, pod warunkiem oczywiście, że da on wynik negatywny.

Przyjeżdżających ze strefy Schengen z kwarantanny zwolni tylko negatywny wynik testu wykonanego nie później niż 48 godzin przed przekroczeniem granicy.

Wszystkich spoza strefy Schengen obowiązuje kwarantanna. W obydwu przypadkach tę kwarantannę można zdjąć, jeżeli wykona się w Polsce test, który będzie miał wynik negatywny

– poinformował w poniedziałek wiceminister infrastruktury Marcin Horała.

Polacy pracujący za granicą też muszą zrobić test na covid

W związku z wprowadzeniem nowych regulacji pasażerowie przybywający drogą lotniczą będą musieli liczyć się z wydłużonym czasem obsługi na lotnisku. Jak ostrzegł wiceszef resortu infrastruktury, oczekiwanie na kontrole straży granicznej może potrwać nawet kilka godzin od lądowania. W przypadku przekraczania granic lądowych obowiązujące od wtorku przepisy będą egzekwowane przez lotne patrole w strefach przygranicznych.

Bizblog.pl poleca

Jak poinformowano w poniedziałek, przepisy obejmą również Polaków pracujących zagranicą z wyjątkiem kierowców tirów. Ich zwolniono z kwarantanny.

Nowe obostrzenia obowiązują do 9 kwietnia

Wcześniej 20 marca rząd wprowadził nowe restrykcje, zamykając hotele, galerie handlowe, kina, teatry, muzea i obiekty sportowe. Nauka w szkołach podstawowych, średnich i wyższych odbywa się już tylko w trybie zdalnym.

Liczbę osób w placówkach handlowych, pocztowych i kościołach ograniczono do 1 os. na 20 mkw. Zamknięto żłobki i przedszkola, zakłady fryzjerskie i salony kosmetyczne. Obostrzenia obowiązują co najmniej do 9 kwietnia.