Nowe powiaty zabarwiły się na czerwono i żółto. Rząd zmienia mapę obostrzeń

Ministerstwo Zdrowia zaktualizowało mapę powiatów, które muszą wprowadzić surowsze obostrzenia w związku z rozwojem epidemii koronawirusa. Podczas czwartkowej konferencji prasowej wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński ogłosił, które powiaty trafiły na listę, a które z niej zniknęły. Zmiany wchodzą w życie od piątku.

Jastrzębie-Zdrój wcześniej było na liście żółtych powiatów, ale „awansowało” na czerwoną listę. Powiaty raciborski, limanowski, Biała Podlaska, grajewski i nowotarski to debiutanci na liście obostrzeń, bo dotychczas wszystkie były na zielonej liście powiatów bez dodatkowych obostrzeń. Z kolei powiat pszczyński wypadł z listy czerwonej.

Ciekawym przypadkiem jest Biała Podlaska – tutaj awans całego powiatu na żółtą listę to „dzieło” zaledwie jednego koronawesela.

Nowością jest lista ostrzegawcza. Znalazły się na niej powiaty, które na razie są zielone, ale są poważnie zagrożone włączeniem na listę żółtą. Takie ryzyko występuje w przypadku powiatów: tatrzańskiego, słubickiego, kępińskiego, zwoleńskiego i bialskiego.

Jakie obostrzenia?

Surowsze ograniczenia w funkcjonowaniu lokali gastronomicznych, organizacji wydarzeń sportowych i kulturalnych, wesel, mszy czy transportu, a także bardziej restrykcyjny obowiązek noszenia maseczek. Minister zdrowia na początku sierpnia zdecydował o powrocie obostrzeń w wyznaczonych obszarach w związku z szybszym niż w całej Polsce rozwojem epidemii koronawirusa.

Lista powiatów, w których wracają obostrzenia, została opracowana przez MZ na podstawie analiz dynamiki wzrostów zakażeń w ciągu ostatnich 14 dni. Jeśli nowych zachorowań było powyżej 12 na 10 tys. mieszkańców, wtedy powiat zaliczany jest do czerwonej strefy, a jeśli między 6 a 12 na 10 tys., to do żółtej strefy.

Najbardziej zagrożone powiaty zostały podzielone na czerwone i żółte – w pierwszych obostrzenia będą surowe, w drugich nieco łagodniejsze. Na przykład w przypadku wesel w żółtych powiatach maksymalna liczba gości wynosi 50 osób, a w żółtych – 100. W pozostałych powiatach nadal obowiązuje limit 150 osób.

W powiatach czerwonych występuje obowiązek noszenia maseczek wszędzie w przestrzeni publicznej. Wydarzenia kulturalne, kongresy i targi są zakazane, a wydarzenia sportowe odbywają się bez publiczności. Zamknięte są też siłownie, kina czy parki rozrywki.

Szczegółowe obostrzenia w powiatach czerwonych i żółtych: