Myślicie, że dzieci wrócą do szkół 10 stycznia? Oto stanowisko Ministerstwa Zdrowia

Rzecznik resortu zdrowia przekonuje, że jest jeszcze dużo czasu na podjęcie decyzji w sprawie ewentualnego przedłużenia nauczania zdalnego. Tak naprawdę zobaczymy w pierwszym tygodniu poświątecznym – zdradził rzecznik zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Czy nauka zdalna naprawdę skończy się 9 stycznia? – takie pytanie zadaje sobie mnóstwo rodziców. Rekordowa liczba zgonów, niesłabnąca fala zakażeń i szpitale ratujące niezaszczepionych kosztem pacjentów niechorujących na covid. Z taką sytuacją epidemiczną zaraz wjedziemy w nowy rok, a wariant omikron, który już sieje spustoszenie na świecie, jeszcze nie zdążył się u nas rozkręcić. Trudno uwierzyć w to, że po 9 stycznia dzieci wrócą do szkół, zwłaszcza po najnowszej wypowiedzi rzecznika Ministerstwa Zdrowia.

Nie ma decyzji, by dzieci pozostawały dłużej w nauce zdalnej – powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej Wojciech Andrusiewicz, ale zaznaczył, że rząd przygląda się rozwojowi zakażeń wariantem omikron w Polsce i w Europie.

Wszystkie scenariusze są możliwe

– przyznał.

Rzecznik resortu zdrowia przekonuje, że jest jeszcze dużo czasu na podjęcie decyzji w sprawie ewentualnego przedłużenia nauczania zdalnego. Tak naprawdę zobaczymy w pierwszym tygodniu poświątecznym – zdradził.

Choć jeszcze pod koniec listopada minister Niedzielski mówił, że obostrzenia nie działają, na początku grudnia ogłosił, że od 20 grudnia do 9 stycznia będzie obowiązywać nauka zdalna.

Jedni pukali się w głowę, śmiejąc się, że rząd wprowadza naukę zdalną, gdy dzieci i tak będą miały przerwę świąteczną. Inni ocenili, że w ten sposób rząd wybrał najbardziej bezbolesny sposób wprowadzenia nauki zdalnej, bo 9 stycznia wystarczy ją „tylko jeszcze na kilka dni” wydłużyć.

Bizblog.pl poleca

Ciekawa była reakcja ministra edukacji Przemysława Czarnka, który wcześniej wielokrotne zapewniał, że nauka zdalna na pewno nie wróci w tym roku szkolnym. Zupełnie nie stracił rezonu i zaraz po konferencji ministra zdrowia stwierdził, że nie ma dyskusji o nauce niestacjonarnej dłuższej niż łącznie 3 dni przed świętami i 4 dni po świętach.

Kontynuujemy naukę stacjonarną i będziemy ją kontynuować po pełnym okresie świątecznym − powiedział minister Czarnek. Czas pokaże, czy takie deklaracje ministra znowu okażą się tyle samo warte, co niedawne zapewnienia premiera, że Unia Europejska nie zgodziła się na zerowy VAT na żywność.