Rząd podjął decyzję ws. powrotu uczniów do szkół. Od poniedziałku obowiązuje nauka hybrydowa

Po trwającym kilka godzin posiedzeniu minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił w środę południu, jakie decyzje w sprawie obostrzeń podjął Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego.

Koniec nauki zdalnej? Nie do końca. Rząd zdecydował, że od najbliższego poniedziałku 26 kwietnia uczniowie klas I-III wrócą do szkół w ograniczonym zakresie. W jedenastu województwach wymienionych poniżej przywrócona zostanie na razie edukacja hybrydowa (część klas uczy się zdalnie, część stacjonarnie).

Oprócz nauki hybrydowej w tych samych regionach (małopolskie, zachodniopomorskie, kujawsko-pomorskie,mazowieckie, świętokrzyskie, lubuskie, pomorskie, lubelskie, warmińsko-mazurskie, podkarpackie i podlaskie) rząd zdecydował się otworzyć branżę beauty – gabinety kosmetyczne i fryzjerskie.

Minister zdrowia wskazał, że luzowanie restrykcji w kolejnych branżach będzie odbywać się powoli. Dotyczy to również edukacji.

Wyciągnęliśmy wnioski z tego, co wydarzyło się we wrześniu i w czasie ferii, dlatego obostrzenia w szkołach będziemy znosić ostrożniej

– powiedział Adam Niedzielski w środę.

Fryzjerzy i kosmetyczki nie wrócą do pracy w pięciu województwach

W pozostałych regionach (śląskie, dolnośląskie, wielkopolskie, łódzkie i opolskie) obowiązujące obecnie środki ostrożności zostają utrzymane.

Analizując sytuację, staramy się patrzeć na regiony, a tam sytuacja – jeśli chodzi o liczbę zakażeń – jest bardzo zróżnicowana. Nadal mamy regiony, gdzie sytuacja jest trudna jak śląskie, dolnośląskie, wielkopolskie, łódzkie i opolskie. I zostaną utrzymane dotychczasowe obostrzenia

– powiedział szef resortu zdrowia.

Bizblog.pl poleca

Liczba nowych zakażeń maleje. Poprawia się sytuacja w szpitalnictwie. Widzimy również wyraźny spadek zlecanych badań przez lekarzy POZ. Ale cały czas poziom zakażeń i hospitalizacji utrzymuje się na wysokim poziomie

– wskazał minister Adam Niedzielski.

Kolejne decyzje ws. obostrzeń w przyszłym tygodniu

Minister zdrowia przyznał w tym tygodniu, że w najbliższych tygodniach ma zostać przywrócona edukacja w kolejnych rocznikach w zależności od rozwoju sytuacji epidemicznej. Plan działania na maj zostanie przedstawiony w przyszłym tygodniu.

W przyszłym tygodniu przedstawimy szczegółowy plan otwarcia branż hotelarskiej i gastronomicznej, ponieważ zakładamy, że sytuacja w poszczególnych regionach, ale też w skali kraju, poprawi się.

– wskazał.

I dodał, że w następnej kolejności otwarte zostaną obiekty sportowe i instytucje kultury.

To będą jedne z pierwszych ruchów, jakie wykonamy

– zapowiedział Adam Niedzielski.