Elon Musk znowu pomaga Ukrainie

Elon Musk pomaga Ukrainie. Dyrektor generalny SpaceX i Tesla najpierw odpowiedział pozytywnie na prośbę wicepremiera Ukrainy Mychajło Fiedorowa o więcej stacji Starlink, teraz w wybranych lokalizacjach oferuje darmowe ładowanie pojazdów elektrycznych dla osób uciekających z wojennej zawieruchy.

Tesla już wcześniej oferowała darmowe usługi supercharging, dla osób dotkniętych klęskami żywiołowymi. Tak było po przejściu huraganu Florence, a także po pożarach w Kalifornii z 2018 r. Teraz Elon Musk postanowił zaoferować tego typu pomoc ze względu na wojnę na Ukrainie. Darmowe ładowanie proponowane jest w sumie w 4 miastach, dla osób które chcą z tamtych regionów uciec. To już druga tego typu inicjatywa miliardera, który wcześniej odpowiedział na prośbę przedstawiciela ukraińskiego rządu w sprawie szybkiego dostępu do internetu dla Ukraińców. 

Podczas gdy wasze rakiety z powodzeniem lądują z kosmosu – rosyjskie rakiety atakują ukraińskich cywilnych obywateli. Prosimy was o dostarczenie Ukrainie stacji Starlink – tymi słowami wicepremiera Ukrainy Fiedorow zwrócił się bezpośrednio do Elona Muska an Twitterze.

Wojna na Ukrainie: pomoc Elona Muska

Tym razem nikt miliardera nie musiał wywoływać do tablicy. To jego własna inicjatywa. Jak donosi serwis Electrek chodzi o umożliwienie darmowego ładowania samochodów w regionach sąsiadujących z Ukrainą, dla ludzi, którzy chcą uciec wojnie. Stacje Supercharger w pobliżu granicy Ukrainy mają być darmowe nie tylko dla posiadaczy Tesli, ale także – pierwszy raz w historii – dla innych e-samochodów. 

Bizblog.pl poleca

Mamy nadzieję, że pomoże Ci to w dotarciu do bezpiecznego miejsca – informuje kierowców Tesla.

Darmowe ładowanie samochodów udostępniono łącznie w czterech miejscowościach: Trzebownisko (Polska, województwo podkarpackie, powiat rzeszowski), Koszyce (Słowacja) oraz Miczkolc i Debreczyn (Węgry).

Tesla na ukraińskim podium

Z informacji Ukraińskie Stowarzyszenie Producentów Pojazdów Samochodowych (Ukrautoprom) wynika, że w styczniu 2022 r. na Ukrainie zakupiono i zarejestrowano 663 nowe pojazdy elektryczne, czyli o prawie jedną trzecią więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej.

Tym samym udział nowych pojazdów w rejestracji pojazdów elektrycznych w styczniu 2022 r. wyniósł 20 proc. w porównaniu z 10 proc. w styczniu 2021 r. Wśród zarejestrowanych w styczniu 2022 r. marek e-samochodów na Ukrainie na pierwszym miejscu znajduje się Nissan Leaf (136 rejestracji), drugie miejsce przypada w udziale Tesli Model 3 (63 rejestracje), a brązowy medal w tym zestawieniu zdobywa Honda M-NV (33 rejestracje).