Bogacze stają się coraz bogatsi? Nieprawda, miliarderzy w rok zbiednieli o blisko 400 mld dol.

O 388 mld dol. w 2018 roku zmniejszył się łączny majątek ponad dwóch tysięcy miliarderów z całego świata. To pierwszy taki spadek od 2015 roku – wynika z raportu UBS i PwC. Wyjątkiem są przedstawiciele branży tech.

Fot. JB/Bizblog.pl

Ze wspólnego raportu szwajcarskiego banku i brytyjskiej firmy doradczej wynika, że spadek bogactwa miliarderów wyrażonego w dolarach to głównie efekt niestabilnej sytuacji politycznej na świecie, zawirowań na giełdach oraz… umocnienia się amerykańskiej waluty.

Bizblog.pl poleca:

Łączny majątek 2101 miliarderów został wyceniony na koniec 2018 roku na 8,53 biliona dolarów, czyli o 388 miliardów mniej niż rok wcześniej. Liczba miliarderów spadła na całym świecie, ale zwiększyła się w obu Amerykach.

Gwałtowny wzrost liczby miliarderów w ostatnich pięciu latach przeszedł naturalną korektę

– podkreśla Josef Stadler, szef działu bankowości prywatnej dla ultrabogaczy w banku UBS.

W ostatnich 5 latach liczba kobiet-miliarderów zwiększyła się aż o 46 proc. Jeszcze w 2013 roku było ich na całym świecie 160, a w 2018 roku już 233. W Azji ponad połowa miliarderek samodzielnie wypracowała swój majątek (pozostałe to dziedziczki fortun).

Po kieszeni najbardziej oberwali miliarderzy z Chin, Hongkongu Makau i Tajwanu, których majątki skurczyły się średnio aż o niemal 13 proc. W ten sposób tamtejsi miliarderzy płacą napięcie polityczne na linii Waszyngton – Pekin, które zdążyło się już przełożyć na wojnę celną.

Josef Stadler podkreśla, że pomimo okresowych trudności w Państwie Środka pojawia się nowy miliarder średnio co 2-3 dni.

W dziedzinie miliarderów potęgą pozostają jednak Stany Zjednoczone. W 2018 roku liczba miliarderów wzrosła o prawie 5 proc., do 749. Główną siłą napędową są przedsiębiorcy z branży technologicznej. To właśnie tylko w branży tech majątek miliarderów wzrósł w 2018 roku – o 3,4 proc., do 1,3 biliona dolarów.