MEN przedłuża zamknięcie szkół do 24 maja. Matury zaczną się 8 czerwca

Zgodnie z przewidywaniami Dariusz Piontkowski, szef Ministerstwa Edukacji Narodowej (MEN), poinformował o przedłużeniu trwającego od 12 marca zamknięcia żłobków, przedszkoli i szkół. Z kolei egzaminy dla uczniów klas ósmych i maturzystów zorganizowane mają być najwcześniej w czerwcu lub na początku lipca.

Obecne warunki epidemiczne nie pozwalają na odwieszenie działalności szkół. Zdecydowaliśmy o dalszym ograniczeniu działalności tych placówek – do 24 maja

– powiedział szef MEN Dariusz Piontkowski podczas konferencji w piątek.

„Egzamin maturalny się odbędzie, podobnie egzamin ósmoklasisty. Wyznaczyliśmy daty dość odlegle i bezpieczne. Matura 2020 rozpocznie się 8 czerwca. Ze względu na sytuację epidemiologiczną nie będzie części ustnej. Będą to tylko egzaminy pisemne” – dodał minister edukacji.

Minister edukacji stwierdził, że w obecnym porządku pewnym nie ma możliwość całkowitego odwieszenia działalności szkół. Można tylko przekładać kolejne terminy zamknięć czasowych placówek. Tym razem takie rozporządzenie zamyka szkoły do 24 maja. Egzaminy maturalne zaś zaczną się 8 czerwca. Te dla ósmoklasistów: od 16 do 18 czerwca. Na 22 czerwca zaplanowano przeprowadzenie egzaminów zawodowych.

Jeśli chodzi o maturę, przewidujemy także egzamin dodatkowy dla osób, którym nie pozwolą wyjątkowe warunki czy kondycja zdrowotna. Będzie to na początku lipca. Poprawki egzaminów maturalnych planowane są na początek września

– oznajmił szef MEN.

Na mocy obowiązującego do tej pory rozporządzenia szkoły i inne placówki opiekuńczo-wychowawcze pozostają zamknięte tylko do końca tego tygodnia, czyli 26 kwietnia. Dlatego zgodnie z zapowiedziami na wspólnej konferencji prasowej premiera Mateusza Morawieckiego oraz szefa resortu edukacji Dariusza Piontkowskiego poznaliśmy nowy kalendarz tych obostrzeń.

Wojciech Murdzek, minister nauki i szkolnictwa wyższego, stwierdził z kolei, że proces rekrutacji na studia wyższe musi zakładać odejście od dotychczasowych przyzwyczajeń. Rektorzy uczelni wyższych mieli już wcześniej zapewniać resort, że tryb rekrutacyjny będzie jak najbardziej dostosowany do obecnej sytuacji.

Tym sam jest możliwość, że rok akademicki zacznie się w normalnym trybie

– stwierdził minister nauki.

Odpowiadając na pytania dziennikarzy, Dariusz Piontkowski odniósł się do apelu Związku Nauczycielstwa Polskiego, by w tym roku wyjątkowo egzaminy dla ósmoklasistów zastąpić konkursem świadectw. Szef MEN powołał się na stanowisko Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego, która uważa, że egzaminy odgrywają bardzo dużą, pozytywną rolę w procesie rekrutacji. Tak na studia, jak i do szkół średnich.