Luzowanie obostrzeń. Minister zdrowia zapowiedział nowy harmonogram powrotu do normalnego życia

W ciągu najbliższych dwóch tygodni rząd zaprezentuje kolejny harmonogram znoszenia restrykcji związanych z koronawirusem. Adam Niedzielski powiedział w sobotę, że jeśli program szczepień będzie rozwijał się w obecnym tempie, to „nie ma argumentów, żeby nie przywracać normalnego życia”.

Podczas wywiadu w radiu RMF FM Niedzielski powiedział, że decyzje rządu w sprawie dalszego odmrażania gospodarki i znoszenia ograniczeń życia społecznego zostaną zaprezentowane przed sobotą 5 czerwca.

Bizblog.pl poleca

Szef resortu zdrowia przyznał, że na razie nie ma roboczego planu znoszenia obostrzeń, a rozmowy na ten temat będą dopiero prowadzone w przyszłym tygodniu. Zapowiedział, że rząd zamierza zaprezentować „dłuższy harmonogram luzowania”.

Kolejne odmrażanie może objąć między innymi koncerty czy dyskoteki. Wcześniej minister zdrowia mówił, że rząd myśli o dalszym uwolnieniu aktywności fizycznej – uprawiania sportu i przebywania na świeżym powietrzu.

Wiele zależy od szczepień

Adam Niedzielski podkreślił, że w kwestii odmrażania takiej aktywności jest optymistą. „Jeżeli trend będzie kontynuowany i przede wszystkim będziemy nadal mieli postępy w Narodowym Programie Szczepień, to nie mamy argumentów, żeby nie przywracać normalnego życia” – powiedział na antenie RMF FM.

Minister zdrowia uważa, że sytuacja epidemiczna w Polsce bardzo szybko się poprawia, ale ostrzega, że jedna mutacja może „wywrócić stolik”, czyli doprowadzić do nagłej zmiany na gorsze. „Nie ma czegoś takiego jak ostateczne zwycięstwo z pandemią” – podkreślił.

Pytany o kwestę szczepień, Niedzielski przyznał, że „zbliżamy się do punktu przesilenia, w którym to szczepienie będzie czekało na pacjenta”. Zapowiedział też, że jeżeli będzie potwierdzenie badawcze, że szczepionki są bezpieczne dla dzieci, to szczepieni będą także najmłodsi. „Na pewno nie będzie przymusu” – podkreślił.

Majowe luzowanie

Poprzedni harmonogram luzowania rząd przedstawił pod koniec kwietnia. Od początku maja uruchomiono hotele, gastronomię na zewnątrz, kina i teatry, a także zniesiono obowiązek noszenia maseczek na otwartej przestrzeni oraz częściowo przywrócono naukę w szkołach.

Rząd postanowił nawet przyspieszyć odmrażanie gospodarki w maju. Otwarcie kin i teatrów przyspieszono aż o osiem dni w stosunku do harmonogramu ogłoszonego pod koniec kwietnia. O jeden dzień – z soboty na piątek 28 maja przesunięto otwarcie wnętrz lokali gastronomicznych.