Lufthansa odbija sobie straty po pandemii. Przewoźnik wykorzystuje strajk niemieckich maszynistów

Zrzeszeni w niemieckim związku zawodowym GDL maszyniści dostali kolejną ofertę od Deutsche Bahn. Jeszcze nie wiadomo, czy tym samym zakończy się strajk na kolei u naszych zachodnich sąsiadów. W Lufthansie pewnie wszyscy trzymają kciuki, żeby trwał jak najdłużej.

W drugim kwartale Lufthansa miała skorygowany wynik operacyjny na poziomie minus 952 mln euro. To i tak znacznie lepiej niż w analogicznym okresie rok temu, kiedy niemiecki gigant lotniczy miał straty na poziomie 1,7 mld euro. Powolne wychodzenie z dołka jest możliwe także dzięki redukcji zatrudnienia: w tym czasie spółka zwolniła ok. 30 tys. pracowników.

Przychody Lufthansy już wzrosły o 70 proc. do 3,2 mld euro, ale do poziomu 10 razy większego, jaki był normalny dla niemieckiego przewoźnika jeszcze przed pandemią – ciągle daleko. Teraz zaś pojawiła się niespodziewana okazja do dodatkowego poprawienia swoich parametrów ekonomicznych i Lufthansa skrzętnie z tego korzysta. W obecnej sytuacji finansowej strajk niemieckich maszynistów jest dla Lufthansy jak manna z nieba.

Lufthansa reaguje na strajk maszynistów

W związku ze strajkiem niemieckich maszynistów odbyły się już trzy tury negocjacji. Na razie bez porozumienia. To rzecz jasna oznacza utrudnienia w poszczególnych połączeniach, czy odwoływanie niektórych kursów pociągów. Także tych jadących do Polski. I tutaj, niczym rycerz na białym koniu, pojawia się właśnie Lufthansa.

Przewoźnik jeszcze w tym tygodniu zaoferował 7 tys. dodatkowych miejsc na liniach krajowych. Jak informuje serwis rynek-kolejowy.pl w sumie lotniczy potentat ma zaproponować 22 dodatkowe połączenia z Monachium i Frankfurtu do Hamburga i Berlina. A Eurowings zaoferuje jeszcze loty do Berlina z Düsseldorfu, Kolonii i Stuttgartu. W sumie 150 lotów ma być obłożonych większymi, niż pierwotnie planowano samolotami. Wszystko po to, żeby pomieścić jak najwięcej pasażerów.

Co dalej ze strajkiem na niemieckiej kolei?

Być może pojawią się jeszcze inne, nowe połączenia lotnicze od Lufthansy. Na razie bowiem nie wiadomo, jak długo będzie trwać strajk niemieckich maszynistów kolejowych. Ostatnia oferta ze strony Deutsche Bahn dla pracowników zrzeszonych w związku zawodowym GDL na razie pozostaje bez odpowiedzi. Składa się na nią specjalna „koronawirusowa” premia w wysokości 600 euro i podpisanie umowy zbiorowej z pracownikami na okres 36 miesięcy. Do tego wszystkiego Deutsche Bahn proponuje wzrost płac o 3,2 proc.