Od 1 lipca Polska otwiera niebo. Rząd posłuchał branży, koniec limitów miejsc w samolotach

Znosimy limity pasażerów dla lotów rejsowych i czarterowych. Od początku lipca będziemy mogli latać po prawie całej strefie Schengen.

Jadwiga Emilewicz, minister rozwoju, poinformowała o przygotowaniu rozporządzenia, które zniesie konieczność zachowania połowy wolnych miejsc w startujących z Polski samolotach. Projekt czeka już tylko na podpis premiera Morawieckiego.

Bizblog.pl poleca

Rozporządzenie ma wejść w życie z początkiem przyszłego miesiąca. Według obecnie obowiązujących przepisów co drugie miejsce w samolocie musi być wolne.

Polska wyróżniała się tą polityką walki z koronawirusem na europejskiej mapie, co mogło odbić się na branży turystycznej i lotniczej. Ta druga – rękoma największych linii i biur podróży – skierowała list do polskiego rządu. Podkreślała, że może do doprowadzić do kolejnego kryzysu, a także wzmocnienia konkurencyjnych ośrodków kosztem polskich lotnisk.

Szybkie przywrócenie międzynarodowych połączeń lotniczych powinno stanowić kamień węgielny strategii ożywienia gospodarczego kraju i jego przyszłego rozwoju. Bez uruchomienia lotnisk powrót do stabilizacji nie będzie możliwy

– napisali przedstawiciele spółek lotniczych w liście do premiera.

Nie zmieniają się jednak zalecenia dotyczące noszenia maseczek. Będą one obowiązkowe w czasie całego rejsu zarówno dla obsługi, jak i pasażerów. Ci drudzy będą musieli wypełnić deklarację lokalizacji przed lądowaniem. Jeśli temperatura ich ciała będzie przekraczała 38 st. C., nie zostaną wpuszczeni na pokład.

Od tego tygodnia możemy również latać po prawie całej Europie.

Od środy nie obowiązuje już zakaz lotów międzynarodowych z Polski i do Polski. Latać można więc do prawie całej Unii Europejskiej, ale również do Norwegii, Szwajcarii, Islandii i Liechtensteinu – przestrzegając lokalnych zaleceń o kwarantannie.

Nie polecimy jednak do Wielkiej Brytanii, Szwecji czy Portugalii. Loty międzynarodowe wznowiły już między innymi tanie linie Ryanair i Wizzair. 1 lipca dołączy do nich LOT.