Loteria szczepionkowa. Zapisy mogły wkurzyć nawet kilka milionów Polaków

Na loterię szczepionkową zapisać możesz się, dzwoniąc na infolinię 989, ale najszybciej i najwygodniej załatwisz to przez Internetowe Konto Pacjenta. Jeśli jesteś zaszczepiony dwiema dawkami preparatów Pfizer, Moderna lub Astra Zeneca lub jednym Johnson and Johnson, już w najbliższą środę możesz wziąć udział w pierwszym losowaniu nagrody tygodnia. Wygrać można 50 tysięcy złotych lub hulajnogę elektryczną.

Loteria szczepionkowa wystartowała 1 lipca. Zapisy ruszyły punktualnie o północy, ale pierwszego i w kolejnych dniach spora grupa Polaków odeszła z kwitkiem. W ostatniej chwili zaostrzono zasady udziału w loterii. Po pierwsze – z zabawy wykluczono pracowników Totalizatora Sportowego, czyli organizatora zabawy, po drugie – urzędników państwowych i ich bliższe i dalsze rodziny, a po trzecie – i to chyba było największe rozczarowanie – miliony Polaków zaszczepionych jedynie pierwszą dawką preparatu, który do uzyskania pełnej odporności wymaga podwójnego wkucia. (Jeśli ktoś przyjął jednodawkową szczepionkę Johnson & Johnson, od początku mógł brać udział w losowaniach nagród).

Zmiany wprowadzone w regulaminie loterii szczepionkowej wywołały kręcenie nosem wykluczonych, o czym rozpisywano się tu i ówdzie. Ale nie wiem, jak wam, mnie wydaje się, że było to bardzo rozsądne posunięcie.

Loteria szczepionkowa. Zapisy nie dla urzędników i ich rodzin

Wykluczenie z loterii pracowników Totalizatora chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć. To standard. W przypadku urzędników i ich rodzin już tak nie jest. Ale jeśli przypomnicie sobie, jaki skandal wybuchł po losowaniu Loterii Paragonowej, w którym znajoma byłej wiceminister finansów w rządzie PO wygrała Opla Insignię, to przestaniecie się dziwić. Wierzę, że to mógł przypadek, ale niesmak pozostał. W przypadku loterii szczepionkowej stawka jest znacznie wyższa i nikt nie może podważać zabawy, twierdząc, że jest adresowana do organizatorów, ich rodzin i znajomych.

Inna sprawa, że zasady wprowadzone w przypadku loterii szczepionkowej są naprawdę ostre. 8 pkt. regulaminu wyklucza wszystkich (od najwyższego do najniższego szczebla) pracowników Kancelarii Premiera, Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Obrony Narodowej, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwa Finansów, NFZ, Centrum e-Zdrowie, Głównego Inspektoratu Sanitarnego, Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, członków Rady Medycznej przy premierze oraz w zespołu ds. szczepień przy ministrze zdrowia.

To nie koniec. 9 pkt. wykreśla z uprawnionych do losowania w loterii szczepionkowej również wszystkich najbliższych krewnych z grupy powyżej.

Przez członków najbliższej rodziny rozumie się wszystkich krewnych wstępnych, zstępnych, rodzeństwo, małżonków, małżonków i zstępnych rodzeństwa, rodziców i rodzeństwo małżonków oraz osoby pozostające w stosunku przysposobienia

– wylicza regulamin.

Ktoś się dziwi, że wprowadzono tak ostrą selekcję? Moim zdaniem to też powinien być standard.

Loteria szczepionkowa tylko dla podwójnie zaszczepionych

Na początku czerwca, gdy ogłaszana była loteria szczepionkowa, mówiło się, że zapisy będą dostępne dla wszystkich, którzy otrzymali pierwszą z dwóch dawek takich preparatów jak Pfizer, Moderna czy Astra Zeneca. Pojawiły się nawet informacje, że taki delikwent będzie mógł wziąć udział w losowaniu, a jeśli dopisze mu szczęście, to nagrodę odbierze po przyjęciu drugiej dawki. Gdy loteria szczepionkowa ruszyła, okazało się, że udział mogą wziąć tylko podwójnie zaszczepieni. Rozczarowanie może czuć – licząc na sobotę 10 lipca – ponad 17 mln Polaków.

I w tym wypadku nie mam problemu z wprowadzeniem takiej zmiany. Jeśli loterię zorganizowano po to, by rozpropagować szczepienia, przyspieszyć całą akcję i przygotować nas na kolejne uderzenie pandemii, to zapisy powinny być dostępne dla tych, którzy przyjęli dwie dawki – jeśli tego wymaga preparat – i kropka. Punkty szczepień świecą pustkami, więc jeśli ktoś chce, nie będzie miał z umówieniem żadnego problemu.

Nagrody w loterii szczepionkowej. Zapisać możesz się do 30 września

Przyjąłeś dwie dawki szczepionki i zastanawiasz się, co zrobić, by wziąć udział w losowaniach? Musisz się zarejestrować, a najszybciej i najłatwiej to zrobić przez Internetowe Konto Pacjenta. Wchodzisz, logujesz się na przykład przez Profil zaufany, klikasz ikonkę Weź udział w loterii, sprawdzasz, czy twój numer telefonu jest aktualny, akceptujesz trzy zgody i gotowe. Wszystko trwa 3-5 minut. Możesz też zadzwonić na infolinię Narodowego Programu Szczepień 989.

Zarejestrowani w loterii szczepionkowej biorą udział w losowaniach codziennych, w których można wygrać 200 zł lub 500 zł.

W najbliższą środę 14 lipca odbędzie się pierwsze losowanie tygodniowe. Do wygrania jest 60 nagród po 50 tys. zł i elektryczne hulajnogi.

W losowaniach miesięcznych dom zgarnięcia jest sześć nagród po 100 tys. zł i sześć samochodów Toyota Corolla.

Po zakończeniu zabawy w październiku odbędzie się wielki finał loterii szczepionkowej. Wygrać będzie można dwie nagrody po 1 mln zł oraz dwie hybrydowe toyoty.