Lockdown w Wielkiej Brytanii. Na listę „niezbędnych” biznesów trafiły sklepy z alkoholem

Apteki, sklepy spożywcze czy banki, a teraz także sklepy monopolowe, między innymi popularne off-licence. Rząd Wielkiej Brytanii zaktualizował listę biznesów i punktów usługowych, które mogą prowadzić działalność w warunkach kwarantanny.

Fot. JB/Bizblog.pl

W poniedziałek wieczorem premier Boris Johnson ogłosił wprowadzenie narodowej kwarantanny, co nie tylko oznacza ogólny nakaz pozostania w domach, ale także zamknięcie restauracji, knajp, muzeów, placów zabaw czy obiektów sportowych, a także firm, które nie zostały uznane za „niezbędne”.

Bizblog.pl poleca

Zakaz objął cały handel detaliczny poza określonymi przez rząd wyjątkami. Początkowo na tę „białą listę” nie zostały włączone niewielkie lokalne sklepy z alkoholem, znane jako off-licence. Terminem tym określa się sklepy z zezwoleniem na sprzedaż alkoholu do konsumpcji poza lokalem (stąd „off”).

Na efekty nie trzeba było długo czekać. Brytyjczycy rzucili się do supermarketów i zaczęli robić zapasy piwa, wina i innych alkoholi z obawy o to, że tych towarów może zabraknąć. W serwisach społecznościowych pojawiły się zdjęcia przedstawiające półki sklepowe ogołocone z napojów wyskokowych.

W środę rząd postanowił rozładować napięcie i dopisał sklepy monopolowe do listy wyjątków od ogólnego zakazu handlu.

Zwrot o 180 stopni

Wielka Brytania dołączyła do grona krajów, które wprowadziły daleko idące ograniczenia aktywności społecznej obywateli służące powstrzymaniu rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2. Rząd Borisa Johnsona, który początkowo przyjął strategię wykształcania zbiorowej odporności i ocalenia działalności gospodarczej przed negatywnymi skutkami ogólnej kwarantanny, przestraszył się bardzo szybkiego postępu pandemii.

Liczba potwierdzonych przypadków zarażenia w Wielkiej Brytanii przekracza już 8 tysięcy, a liczba zgonów według najnowszych dostępnych danych wynosi 433. Pod względem liczby zmarłych pacjentów zarażonych koronawirusem w Europie gorzej wypadają tylko Włochy, Hiszpania i Francja.