Moda na seryjnych morderców trwa. Literatura tanieje, a my wreszcie mamy czas na czytanie

Siedzenie w domu nie tylko skłania ludzi do oglądania seriali i filmów, ale i sięgania po książkowe bestsellery. Najchętniej czytelnicy sięgają po powieści science fiction i przygodowe. Najciekawsze zjawisko rynkowe? Ceny literatury spadają.

Nielsen przyjrzał się ostatniemu miesiącu pod kątem zainteresowania literaturą. Kupowane są książki z gatunku fiction – najchętniej całe ich serie. Dzieci z kolei dostają do czytania głównie opowieści przygodowe i elementarze. Obserwowany jest spadek średniej ceny książek oraz poszerzanie się oferty internetowych księgarń.

Bizblog.pl poleca

Polacy podczas pandemii koronawirusa postanowili oderwać się więc od nudnej codzienności i zagłębić się w intrygujących tytułach poruszających temat różnorakich morderstw.

Pierwszy pełny miesiąc pandemii pokazuje, że nasze uczucia są stałe. Królują książki z kategorii fiction: sensacja, thriller, erotyka, romans, fantasy i mocna powieść obyczajowa.

– komentuje Remek Mendruń, konsultant Nielsen BookScan

„Książki dla dzieci w dobie izolacji sprzedają się dobrze, trafiają też na szczyty list sprzedaży BookScan. Widać, że uwielbiamy serie, na które mamy teraz więcej czasu. Książki non-fiction przeżywają słabszy czas, ale odnotujmy zainteresowanie tematyką kognitywistyczną” – dodaje.

Rajskie chwile czytelników

Mole książkowe mogą skakać z radości, bo – zdaniem Nielsena – na rynku panuje kiepska sytuacja i książki w ostatnich tygodniach tanieją. Średnia cena za egzemplarz z Topki najlepiej sprzedających się książek to 24,50 zł.

Spośród nich najtańsze dwa: „Mój pierwszy elementarz” oraz „Niegrzeczny szef. Intensywne doznania. Tom 1” – kosztują 8,69 zł i 17,47 zł. Najdroższy zaś jest „Wiedźmin #2. Miecz przeznaczenia” i trzeba za niego zapłacić tylko trochę ponad 30 złotych.

Kolejną pozytywną dla czytelników sytuacją na rynku jest duża dostępność i szeroka powszechność książek oraz księgarni. Nie ma więc problemów z tym, żeby wymarzoną książkę zdobyć.

Wszystkie tradycyjne stacjonarne sieci z panelu BookScan sprzedają on-line: BookBook, Bookszpan, Książnica Polska, Między Kartkami, Świat Książki. Sklepy taniaksiazka.pl, ksiazkomat.pl oraz swiatksiazki.pl są aktywne

– czytamy w raporcie Nielsena.

Polacy kochają seryjnych morderców

W 2019 roku Olga Tokarczuk została numerem jeden pod względem wartości sprzedanych w BookScan książek, natomiast Remigiusz Mróz pod względem liczby sprzedanych egzemplarzy.

Dziś na pierwszym miejscu znajduje się „Ekstradycja” Remigiusza Mroza, która miała swą premierę 25 marca. Za kwotę niecałych 24 złotych sprzedano ponad 6 tys. egzemplarzy tego dzieła. Książka reprezentuje gatunek fiction.

Najchętniej kupowana książka miesiąca (źródło)

Może być to skutkiem zbyt długiego przebywania pośród tych samych czterech ścianach, ale przez ostatni miesiąc Polacy decydowali się na czytanie o mordercach. Takie tytuły często są kontynuowane w kolejnych tomach, a że dzięki kwarantannie Polacy nareszcie znaleźli czas na czytanie serii książek, prędko je pokochali. Nielsen sądzi, że to właśnie jest powód, dla którego czytelnicy zaczęli gustować w mordercach.

W Top 20 najchętniej czytanych tytułów jest dziesięć cykli opowiadających o szeroko pojętnym mordowaniu:

  • „Joanna Chyłka” (Remigiusz Mróz),
  • „Trylogia erotyczna” (Blanka Lipińska),
  • „Intensywne doznania” (Whitney G., tom pierwszy),
  • „Siedem Sióstr” (Lucinda Riley, tom szósty),
  • „Wiedźmin” (Andrzej Sapkowski),
  • „Cykl inkwizytorski” (Jacek Piekara, tom 15.),
  • „Podróż Cilki” (Heather Morris, kontynuacja „Tatuażysty z Auschwitz”).

Dzieciom kupuje się lżejsze tematycznie książki. Wśród nich królowały w ostatnim miesiącu:

  • „Pucio” (Marta Galewska-Kustra, tom pierwszy),
  • „Dziennik Cwaniaczka” (Jeff Kinney, tom 14.),
  • „Skarpetki” (Justyna Bednarek i Daniel de Latour, część pierwsza).

Panel BookScan Polska Nielsena działa w kanale księgarskim w Polsce od lipca 2018 roku.

Dane do dostarcza mu około 250 księgarń stacjonarnych. Nielsen obserwuje łącznie w tej branży ponad 10 mln transakcji rocznie, gdzie cena detaliczna książki drukowanej wynosi ok. 25 zł brutto.