Linie lotnicze wycinają tysiące połączeń. Omikron paraliżuje ruch lotniczy

Jeśli ktoś uciekł za granicę na święta, to może mieć problem, by wrócić. Nowy wariant koronawirusa powoduje, że na całym świecie linie lotnicze masowo odwołują loty. Na początku powodem były restrykcje wprowadzane przez poszczególne państwa, na przykład zakazy wykonywania lotów na konkretnych trasach, teraz coraz częściej nie ma komu latać.

Nowy wariant koronawirusa przejął kontrolę nad liniami lotniczymi. Nikt nie wie co może się wydarzyć w najbliższych dniach. Pewne jest tylko to, że covid-19 dziesiątkuje załogi samolotów pasażerskich na całym świecie. Z tego powodu tylko w poniedziałek odwołano ponad 2200 lotów.

Tak źle jeszcze nie było. Linie lotnicze masowo zawieszają swoje połączenia. Najgorzej sytuacja wygląda w USA i w Chinach, gdzie jest najwięcej wstrzymanych lotów. Jednak i na naszym, europejskim podwórku sprawy idą w złą stronę.

Bizblog.pl poleca

Omikron szaleje w USA i Chinach

Według serwisu FlightAware z prawie 2200 odwołanych lotów ponad 700 znajdowało się w obrębie, do lub z USA.  Amerykańskie linie lotnicze twierdzą, że zakłócenia są spowodowane pozytywnym wynikiem testów lub kwarantanną załóg.

Linie United Airlines poinformowały w zeszłym tygodniu, że muszą odwołać setki lotów, ponieważ brakuje im wystarczającej liczby członków załóg, aby bezpiecznie latać na wszystkich zaplanowanych trasach.

W Chinach wstrzymane loty dotyczą głównie lotnisk w Pekinie i Szanghaju, w których łącznie odwołano prawie 300 połączeń. Władze chińskie nie skomentowały tej sprawy.

Na liście znajduje się również lotnisko w północnochińskim mieście Xi’an. W ostatnich dniach nakazano 13 milionom mieszkańców tego miasta pozostanie w domu. Taka zbiorowa kwarantanna ma być sposobem chińskich władz na rozprzestrzeniającą się epidemię koronawirusa.

Według FlightAware większość lotów odwołanych w poniedziałek to loty chińskich firm. Należą do nich China Eastern, które odwołały ponad 420 lotów, oraz Air China, które odwołały ponad 190 lotów.

Ryanair rezygnuje z połączeń do Polski

Źle dzieje się również w Europie gdzie wariantem omikron zakaża się coraz więcej osób. Niemiecka linia lotnicza Lufthansa poinformowała, że ​​anuluje 10 proc. swojego zimowego rozkładu lotów. Powodem jest pandemia, która z cała mocą uderzyła w przemysł lotniczy.

W wywiadzie dla „Frankfurter Allgemeine Zeitung” dyrektor generalny Lufthansy Carsten Spohr powiedział, że z powodu gwałtownego spadku rezerwacji od połowy stycznia do lutego 2022 r. linia będzie musiała anulować 33 000 lotów, czyli 10 proc. zimowego rozkładu lotów grupy.

FlightAware podał, że British Airways zgłosiły w poniedziałek ponad 40 odwołanych lotów w Wielkiej Brytanii.

W Polsce kilkadziesiąt tras wypadnie z siatki połączeń Ryanaira na początku przyszłego roku. Trudno nie powiązać tego z szalejącym w Europie Zachodniej nowym wariantem koronawirusa. Lowcost szykuje się na ciężką zimę i uważa że omikron uderzy w Polskę z taką samą siłą, z jaką dezorganizuje właśnie życie Anglików, Austriaków i Holendrów.

Ryanair oficjalnie potwierdził zamiar wycięcia 70 tras z polskich miast. Połączenia, w zależności od kierunku, są odwoływane od 7-9 stycznia do 1-4 lutego – pisał o tym kilka dni temu Adam.

Z rozkładu połączeń Wizzaira usunięte zostały natomiast 84 trasy podał z kolei serwis Rynek Lotniczy. Cięcia w siatce połączeń dotknęły także polskie lotniska. Loty stracą Gdańsk, Katowice, Kraków, Poznań i Warszawa.

Według amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa na całym świecie z powodu koronawirusa zmarło prawie 5,4 miliona ludzi . Odnotowano prawie 280 milionów potwierdzonych przypadków zakażenia się covid-19.