Leroy Merlin wycofuje się z Rosji. Odzyska zaufanie polskich klientów?

Leroy Merlin jednak wycofa się z Rosji. Grupa ADEO, do której należy sieć sklepów, zapowiedziała, że sprzeda wszystkie swoje sklepy na terenie Rosji lokalnemu zarządowi. Tylko czy Polacy wycofają się z bojkotowania sieci marketów budowlano-ogrodniczych?

Leroy Merlin bardzo długo zwlekał z tą decyzją w przeciwieństwie do innych międzynarodowych firm, które po ataku Rosji na Ukrainę zawinęły swój biznes w akcie dezaprobaty co do działań Kremla. I raczej to nie był dobry czas dla sieci marketów ogrodniczo-budowlanych, bo Polacy wytknęli Francuzom brak zdecydowanego działania i solidarności z narodem Ukraińskim.

Leroy, Lerła czy Liroj – nieważne, Polacy tego już nie lubią

Sieć raczej nie spodziewała się aż takich konsekwencji, ale Polacy, jako naród który najbardziej zaangażował się w pomoc Ukrainie, nie mogli pozostać bierni wobec braku stanowczych działań francuskiej sieci. Od Krakowa po Gdańsk Polacy potrafili skrzyknąć się i manifestować przed sklepami sieci, w 15 lokalizacjach w całej Polsce, jednego dnia.

Bizblog.pl poleca

Z kolei artysta Bartek Kielbowicz bardzo dosadnie zaprezentował tym, którzy jeszcze przychodzili na zakupy do Leroy, w jaki sposób przyczyniają się do zbrodni, robiąc tu zakupy. Specjalne etykiety jego projektu mroziły krew w żyłach.

Zrób to sam #LeroyMerlinpliki można pobrać tu : http://www.kielbowicz.eu/stand-with-ukraine.html#PobierzWydrukujPodmień #zrobtosamleroy#stoptradingwithrussia #stopputin #boycotleroymerlin #StandwithUkraine

Posted by Bartek Kielbowicz on Tuesday, April 5, 2022

Z siecią zerwał współpracę prezydent Gdyni Wojciech Szczurek. Współpracę reklamową w marcu ubiegłego roku zawiesił też TVN wraz z kanałami tematycznymi oraz Krzysztof Miruć. W tym wypadku jednak już w grudniu współpraca od nowa ruszyła pełną parą.

W końcu sieć postanowiła opuścić Rosję

Po ponad 18 latach działalności w Rosji przekazanie kontroli nad Leroy Merlin lokalnemu zarządowi powinno ocalić miejsca pracy 45 000 pracowników i zapewnić, że działalność firmy pozostanie w służbie mieszkańcom – ogłosiła w komunikacie grupa ADEO.

Zaznaczyła również, że proces ten jest efektem rozpoczętych kilka miesięcy temu prac zgodnie z międzynarodowymi regulacjami.

Jest to następstwem wstrzymania od początku konfliktu przez ADEO wszystkich nowych inwestycji w Rosji i stopniowego uniezależniania się od lokalnych operacji – próbuje usprawiedliwić się właściciel Leroy Marlin.

I wyjaśnia, że transakcja będzie podlegała zatwierdzeniu przez odpowiednie władze w Rosji.

W całym procesie priorytetem ADEO jest odpowiedzialne działanie z poszanowaniem wszystkich pracowników – dodaje sieć.

Czy klienci wybaczą?

Chyba mało kto się spodziewał, że bojkot firm, które zdecydowały się pozostać w Rosji, będzie miał tak duże dla nich konsekwencje. W mediach społecznościowych aż roiło się od wyzwisk, a klienci byli wzywani do rezygnacji z zakupów w Auchan, Leroy Merlin i Decathlonie. Z tych trzech francuskich sieci najpierw wyłamał się Decathlon. Jednak to nie takie proste – odzyskać zaufanie klientów. Jak zatem będzie w przypadku Leroy Merlin?

Póki co klienci podchodzą sceptycznie do zapewnień sieci – Ogólnopolski Bojkot Leroy Merlin ma wątpliwości, czy to m.in. nie jest zagrywka sieci.

Portal dlahandlu.pl pisze, że "Leroy Merlin opuszcza Rosję na dobre". Brzmi bardzo optymistycznie i chętnie…

Posted by Ogólnopolski Bojkot Leroy Merlin on Friday, March 24, 2023

Pomyślcie sobie, jak ta historia skończy się dla Auchan, który wciąż nie wycofał się z Rosji.