Od soboty lasy otwarte na oścież. Odmrażanie gospodarki na finiszu

Ostatni czwarty etap odmrażania gospodarki po pandemii nachodzi wielkimi krokami. Za chwilę otwarte mają być całkowicie lasy, ale też siłownie, kluby fitness, a także teatry i kina.

Infrastruktura leśna, czyli ścieżki edukacyjne, wiaty, miejsca na biwak, czy ognisko, ale też place zabaw między drzewami do tej pory ze względu na zagrożenie epidemiologiczne pozostawały zamknięte i nie można było z nich korzystać. Ale to już koniec tego zakazu, który będzie obowiązywał jedynie do najbliższego piątku. Od pierwszej soboty czerwca lasy będą otwarte już na oścież. To w ramach czwartego etapu odmrażania gospodarki po lockdownie wywołanym przez pandemię COVID-19. 

Według zaleceń Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego w tym samym czasie otwierane mają być także kluby fitness oraz teatry i kuna. Decyzję dotyczącą lasów i infrastruktury leśnej podjęto po rekomendacji ministra środowiska Michała Wosia.

Bizblog.pl poleca

Likwidacja zapisów o zamknięciu małej infrastruktury jest możliwa dzięki wysiłkom rządu i wszystkich Polaków w walce z COVID-19. Osobiście się starałem by otwarcie nastąpiło jak najwcześniej, z drugiej zaś strony by maksymalnie zabezpieczyć zdrowie spacerowiczów

– przekonuje Michał Woś.

Lasy otwarte po dwóch miesiącach

Przypomnijmy: Lasy Państwowe pierwszy, tymczasowy zakaz wchodzenia do lasów ustanowiły od 3 do 11 kwietnia. W tym okresie zamknięto również wszystkie parki narodowe. Ministerstwo Środowiska przekonywało, że „w czasach epidemii jedynie solidarne i odpowiedzialne zachowanie daje nadzieję na jej skrócenie i na szybki powrót do normalnego funkcjonowania”. Potem zakaz na wniosek Rządowego Zespołu Kryzysowego przedłużono do 19 kwietnia. 

W rozporządzeniu Rady Ministrów następnie zniesiono zakaz korzystania z terenów leśnych pełniących funkcje publiczne, w tym państwowych lasów i parków narodowych. Wyjątkiem stanowiły obiekty infrastruktury leśnej – odpowiednio oznaczone przez leśników taśmą lub w inny sposób. Teraz jest już jasne, że od 6 czerwca będzie można też z nich korzystać.

Zakazy mogą wrócić. I wcale nie przez koronawirusa

Ministerstwo Środowiska informując o wygaszeniu zakazu dotyczącego leśnej infrastruktury jednocześnie zaznacza, że „kierownik jednostki może te obiekty pozostawić zamknięte jeśli uzna to za zasadne”. I wcale nie musi być to spowodowane nawracającym zagrożeniem epidemiologicznym. Nie od dzisiaj wszak mówi się o rekordowej w tym roku w Polsce suszy.

O wyjątkowo wysokim zagrożeniu pożarowym szczególnie w lasach właśnie niech świadczy fakt, że do 20 kwietnia w całej Polsce wybuchło blisko 2700 pożarów lasów, z czego nieco ponad 600 w Lasach Państwowych. W marcu i kwietniu pożarów było znacznie więcej niż w porównywalnym okresie rok temu, kiedy też Polskę nawiedziła susza. Zdaniem hydrologa, prof. Pawła Rowińskiego to jedynie potwierdza, że w tym roku możemy mieć do czynienia z najbardziej dotkliwą suszą w historii Polski.