Kraków w żółtej strefie. Kwarantanna będzie trwać 10 dni. Nowy minister zdrowia robi porządki

Nie pełne dwa tygodnie jak dotąd, lecz jedynie dziesięć dni będzie trwać obowiązkowa kwarantanna i izolacja. Adam Niedzielski, który na fotelu ministra zdrowia zastąpił Łukasza Szumowskiego, przygotował pakiet zmian w przepisach dotyczących obostrzeń koronawirusowych. Na nowej liście powiatów z zaostrzonymi rygorami sanitarnymi znalazł się Kraków.

„Podjąłem decyzję o zmianie zasad kwarantanny i izolacji. Dziś przedstawimy pakiet tych rozwiązań. Będzie to skrócenie okresu kwarantanny do 10 dni, skrócenie okresu izolacji do 10 dni” – powiedział we czwartek szef resortu zdrowia.

Bizblog.pl poleca

Niedzielski wyjaśnił, że „dowody z Norwegii, ale też z praktyki klinicznej” wskazują, że 10-dniowy okres izolacji jest wystarczający i nie powoduje większego zagrożenia epidemicznego niż dwutygodniowy. Zniesiony zostanie też obowiązek przeprowadzania testu na koniec kwarantanny.

Epicentrum koronawirusa w Małopolsce

Szczegóły zmian mamy poznać jeszcze dziś. Już teraz wiemy za to, jak wygląda zaktualizowana lista powiatów z zaostrzonymi rygorami sanitarnymi oraz lista powiatów „w poczekalni”, czyli zagrożonych włączeniem do czerwonych i żółtych stref.

Najważniejsza nowość to wprowadzenie żółtej strefy w Krakowie oraz czerwonej w Nowym Sączu. Decyzja ta była spodziewana od pewnego czasu, ponieważ Małopolska w ostatnich tygodniach przejęła od Śląska niechlubny tytuł epicentrum koronawirusa w Polsce.

Zgodnie z opublikowanymi przez MZ we czwartek danymi, na 887 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem aż 233 przypada na województwo małopolskie. W województwie śląskim wykryto prawie o połowę mniej przypadków (118), a kolejnych miejscach są województwa mazowieckie (107), wielkopolskie (92) i pomorskie (71).

Lista powiatów, w których wracają obostrzenia, jest regularnie opracowywana przez MZ na podstawie analiz dynamiki wzrostów zakażeń w ciągu ostatnich 14 dni. Jeśli nowych zachorowań tym okresie było powyżej 12 na 10 tys. mieszkańców, wtedy powiat zaliczany jest do czerwonej strefy, a jeśli między 6 a 12 na 10 tys., to do żółtej.

W powiatach czerwonych występuje obowiązek noszenia maseczek wszędzie w przestrzeni publicznej. Wydarzenia kulturalne, kongresy i targi są zakazane, a wydarzenia sportowe odbywają się bez publiczności. Zamknięte są też siłownie, kina czy parki rozrywki.

Łączna liczba osób zakażonych koronawirusem od początku epidemii w Polsce wynosi 64 689. COVID-19 jako przyczyna zgonu został stwierdzony w przypadku 2010 osób.

Szczegółowe obostrzenia w powiatach czerwonych i żółtych: