Narciarze mogą nie polecieć w Alpy przez koronawirusa. Biura podróży kasują loty do Włoch

Założenie jest proste: koronawirus nas jeszcze nie wystraszył, machamy lekką ręką na własne zdrowie i planujemy teraz wyjazd na narty do włoskich Alp. Zapytaliśmy w TUI, Rainbow i Itace, czy pomogą nam zorganizować taką wycieczkę. Większego problemu z tym nie mieliśmy.

Fot. ionutscripcaru/Pixabay

Koronawirus nie jest już zagrożenie odległym, dziesiątkującym jedynie Chiny i może jeszcze jakieś połacie Azji. Od paru dni choroba nim wywołana COVID-19 atakuje Włochy.

Bizblog.pl poleca:

Na północy tego kraju podjęte stosowne środki ostrożności. Nie działa komunikacja publiczna, zamknięte są sklepy, dzieci nie poszły do szkoły, a zostały w domu. W Europie zaś wszyscy patrzą w tamtym kierunku i trzymają mocno kciuki, żeby jednak wirus za bardzo włoskich granic nie przekroczył i nie przelał się na cały Stary Kontynent. 

Postanowiliśmy sprawdzić, czy taka sytuacja ma wpływ na ten jeden z najbardziej popularnych w Polsce kierunków turystycznych – zimą, kiedy włoskie Alpy stanowią wyjątkową pokusę dla narciarzy. Oficjalnymi mailami zapytaliśmy o to biura prasowe trzech największych w naszym kraju biur podróży: ITAKA, TUI i Rainbow.

Czekając na ustalenia tamtejszych służb mediowych, uznaliśmy, że osobno sprawdzimy, czy damy radę teraz wykupić wycieczkę do Włoch na własną rękę i podzwoniliśmy sami po lokalnych placówkach.

TUI zorganizuje wycieczkę z dojazdem własnym

Dzień dobry, planujemy z żoną tygodniowy wypad we włoskie Alpy. Czy macie Państwo jaką wycieczkę w najbliższym terminie, która mogłaby nas zainteresować?

– takie pytanie zadaję telefonicznie pracownikom biur podróży.

W TUI w odpowiedzi najpierw słyszę pytanie: a dojazd we własnym zakresie, czy samolotem? Waham się chwilę i mówię, że chyba jednak samochodem. Wtedy nie ma problemu. Możemy wykupić wycieczkę do Włoch nawet dzisiaj i już jutro ruszać. A jak jednak wybieramy samolot?

Niestety, tutaj nie będziemy mogli pomóc. Od wczoraj anulujemy wszystkie loty w tamtym kierunku. Do kiedy? Trzeba najlepiej dowiadywać się samemu co pewien czas

– informuje mnie pracownica jednego lokalnych biur TUI na Śląsku.

ITAKA anuluje wycieczki samolotowe w lutym, a Rainbow nie

Dzwonimy do Centrum Obsługi Klienta ITAKA z tym samym pytaniem. Tutaj z kolei pierwsze doszczegółowienie przez konsultanta telefonicznego dotyczy środka transportu, a nie terminu wycieczki. Zaraz potem słyszę, że te w lutym – w kierunku Włoch – są anulowane. Za to turnusy organizowane w marcu – można kupować bez problemu.

Zdecydowanie najmniejszy problem z wykupieniem na teraz wycieczki do Włoch mieliśmy w Rainbow. Jeżeli chcemy jechać teraz na narty do tamtejszy Alp – w ofercie z pewnością coś się znajdzie dla nas. Pracownik biura nawet nie zająknął się o możliwości anulowania wycieczek lotniczych. Zastrzegł jedynie, że jak na narty to tylko w lutym. Potem, w marcu, dostępne będą już inne kierunki: Sycylia, Sardynia i Calabria.

Koronawirus we Włoszech, czyli czekamy na oficjalne odpowiedzi

Tyle pracownicy biur. Czekamy na oficjalne odpowiedzi od biur prasowych tych trzech organizatorów krajowych i zagranicznych wycieczek, którzy powinni dokładnie wiedzieć jaki rodzaj wczasów anulują i na jak długo. Na razie mamy odpowiedź od Rainbow.

Na chwilę obecną nasi klienci przebywają we Włoszech jedynie na wyjazdach narciarskich w regionie Trydent. Monitorujemy sytuację oraz jesteśmy w stałym kontakcie z naszymi lokalnymi kontrahentami.

– odpowiada Bizblog.pl Maciej Szczechura z Rainbow.

Jak wyjaśnia, pierwsze wycieczki objazdowe do Włoch planowane są na koniec marca. „Należy natomiast pamiętać, że zdecydowana większość naszych wyjazdów odbywa się między czerwcem a wrześniem. Jeżeli chodzi o te miesiące, nie odnotowaliśmy na razie spadku zainteresowania” – wskazuje.

„Oczywiście sytuacja jest dynamiczna. Obserwujemy na bieżąco to, co dzieje się we Włoszech i będziemy podejmować decyzje stosownie do rozwoju sytuacji. Ciężko w tej chwili przewidywać jak będzie wyglądać sytuacja we Włoszech za parę miesięcy” – mówi przedstawiciel Rainbow.

Jak tylko otrzymamy odpowiedzi z TUI i ITAKA – zaraz je opublikujemy,