Limity płatności zbliżeniowych idą w górę, a banki przedstawiają klientom kolejne propozycje

Automatyczne przedłużenie kredytów odnawialnych dla firm, transakcje bezstykowe bez PIN-u do 100 zł, wakacje kredytowe dla osób fizycznych. Banki i organizacje kartowe przedstawiają konkretne oferty dla klientów biznesowych i indywidualnych.

Na zamieszanie związane z koronawirusem reaguje też Visa, która od jutra (19.03) podnosi obowiązujący w Polsce limit dla transakcji zbliżeniowych bez podawania PIN-u do 100 zł. Taka zmiana uzyskała już akceptację Narodowego Banku Polskiego. Teraz użytkownicy kart Visa mogą skontaktować się ze swoim bankiem, aby dowiedzieć się, kiedy będą mogli korzystać z podwyższonego limitu.

Karty zbliżeniowe Visa spełniają takie same kryteria bezpieczeństwa jak tradycyjne karty Visa wyposażone w chip. Każda transakcja jest chroniona dzięki wielu warstwom zabezpieczeń. Płatności zbliżeniowe, także w przypadku coraz chętniej wybieranych przez konsumentów płatności telefonem, zegarkiem czy innym urządzeniem z funkcją płatniczą, zapewniają użytkownikom kontrolę nad przebiegiem transakcji – uspokaja potentat na rynku kart płatniczych.

MasterCard podwyższy limity dla zbliżeniówek dzień później, czyli od 20 marca. Przedstawiciele firmy obiecują, że terminale POS będą odpowiednio zaktualizowane do akceptowania podwyższonego limitu.

Bizblog.pl poleca

Więcej czasu na spłatę limitu

ING Bank Śląski wprowadził możliwość automatycznego przedłużania kredytów odnawialnych dla firm o trzy miesiące. Już można z tego mechanizmu korzystać. Dodatkowo Bank i ING Lease oferują szybką i uproszczoną procedurę rozpatrywania wniosków o zmianę harmonogramu spłat i odroczenia rat kredytowych lub leasingowych.

Kredyt odnawialny, który nie był w trakcie indywidualnego procesu restrukturyzacji lub windykacji i będzie zapadał w najbliższym czasie, będzie odnowiony według nowej procedury z możliwością kolejnego wydłużenia. Skorzystanie z tej możliwości wymaga jedynie akceptacji przez Klienta w bankowości internetowej dokumentu, który automatycznie został wystawiony przez Bank – informuje ING. 

Szczegóły konkretnych rozwiązań poznamy u pracowników Business Center oraz Doradców Klienta ING.

PKO, Pekao i mBank proponują klientom wakacje kredytowe

Swoją propozycje ma dla klientów też największy bank w Polsce – PKO BP. Tym związanym kredytem hipotecznym jednorazowo PKO proponuje w 2020 r. wakacje kredytowe na okres trzech miesięcy. Z kolei ci, którzy mają do spłacenia kredyt gotówkowy mogą z takiej czasowej dyspensy skorzystać raz w całym okresie kredytowania. Jedni i drudzy chcąc złożyć stosowny wniosek mogą skorzystać z serwisu iPKO.

Złożenie wniosku jest darmowe, a zawieszenie dotyczy rat kapitałowo-odsetkowych – tłumaczy PKO Bank Polski.

Za niedługo PKO ma też przedstawić swoje propozycje dla przedsiębiorców. Mówi się o zmianach dotyczących kredytu odnawialnego i też odroczeniu spłaty rat. Na podobny ruch wcześniej zdecydował się już mBank, którego klienci też w tym względzie mogą skorzystać z serwisu transakcyjnego mBanku.

Część odsetkowa raty będzie normalnie do spłacenia. Natomiast część kapitałowa za zawieszone miesiące będzie dopisywana do pozostałej części kredytu – wyjaśnia w mailu do Bizblog.pl Piotr Rutkowski, rzecznik mBanku.

Dodatkowo mBank, a ramach mLeasing, umożliwia obniżenie rat leasingowychnawet o 90 proc. Każdy klient, który ma zawarte umowy finansowania ruchomości (pojazdy, maszyny i urządzenia) o łącznej wartości poniżej 1 mln zł i dotychczas terminowo spłacał raty może złożyć wniosek o obniżenie rat leasingowych. Najbliższe 6 rat mBank obniży nawet o 90 proc. a umowę przedłuży o dodatkowe pół roku.

Na podobny krok z wakacjami kredytowymi zdecydował się Bank Pekao S.A.

Bank wychodzi naprzeciw swoim klientom oferując im m.in. odroczenie spłaty rat kapitałowo-odsetkowych lub odsetkowych przez okres do 3 miesięcy. Automatycznie o ten sam czas zostanie wydłużony łączny okres spłaty zobowiązania. Zawieszenie spłaty dotyczy zarówno umów kredytowych, jak i leasingowych oraz faktoringowych – czytamy w komunikacie Pekao.

Z kolei klienci, którym kończą się w najbliższych miesiącach linie kredytowe mogą liczyć na ich odnowienie na okres do 6 miesięcy w sposób uproszczony. Pekao nie będzie pobierał dodatkowych opłat czy prowizji za przyjęcie i rozpatrzenie wniosków dotyczących zawieszenia spłat, a składanie stosownych próśb może odbywać się zdalnie.

Santander nie będzie pobierał opłat za gotówkę

Na koronawirusa postanowili zareagować też w Santander Bank Polska. Do co najmniej 12 kwietnia 2020 r. nie będzie pobierał opłat za wypłaty gotówki w złotych kartą debetową ze wszystkich bankomatów. Nie trzeba będzie też martwić się dodatkowymi opłatami bankowymi w przypadku cashbacku, czyli wypłat z kas sklepowych. Ponadto bank chcąc zachęcić swoich klientów do pozostawania w domu uruchomił specjalną infolinię, dziki której będzie można dowiedzieć się więcej o korzystania z bankowości internetowej i mobilnej Santander Bank Polska. Wystarczy wybrać numer 1 9999 i połączyć się z doradcą.