Możemy już zdjąć maseczki i iść do kina. Rząd ogłosił czwarty etap znoszenia obostrzeń [szczegóły]

Od soboty 30 maja zniesienie obowiązku noszenia maseczek na otwartej przestrzeni, a od 6 czerwca możliwość wznowienia działalności przez kina, teatry czy siłownie – to najważniejsze nowości ogłoszone we wtorek przez rząd. Wchodzi w życie czwarty etap odmrażania gospodarki.

Fot. Krystian Maj/KPRM

Chodzenie bez maseczek będzie możliwe na wolnej przestrzeni przy zachowaniu dwumetrowego odstępu. W przestrzeniach zamkniętych nadal będą obowiązkowe – ogłosił premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej w środę przed południem.

Szczegółowe zasady zostały już opublikowane w serwisie gov.pl. Pełna treść rządowego komunikatu znajduje się na końcu tego artykułu.

Bizblog.pl poleca

Transmisji poziomej jest już niewiele. Dzięki temu możemy zaproponować kolejne poluzowanie obostrzeń

– wyjaśnił minister zdrowia Łukasz Szumowski.

„Od 30 maja zmieniamy zasady dotyczące zasłaniania ust i nosa. Jeśli będzie możliwe zachowanie dystansu, noszenie maseczek nie będzie obowiązkowe – z wyjątkami. W sklepie, środkach komunikacji, kościołach czy kinach maseczki będą obowiązkowe” – zaznaczył premier.

W sklepach nie będą obowiązywały już limity osób. Podobne ograniczenia przestrzenne przestają obowiązywać w gastronomii

– ogłosił szef rządu.

Od niedzieli nie będą obowiązywały limity w kościołach, choć dystans nadal obowiązuje. Legalne będą też zgromadzenia do 150 osób.

6 czerwca zostaną zniesione restrykcje z kin, teatrów, filharmonii, a także z siłowni, obiektów sportowych czy solariów. Jedynie dyskoteki pozostaną zamknięte.

Jak zaznaczył minister kultury Piotr Gliński, obowiązkowe będą maseczki, a widownie będą mogły być wypełnione maksymalnie w połowie. Z kolei wesela będą mogły się odbywać od 6 czerwca, ale z limitem 150 gości.

Przed nami nowa rzeczywistość, w której musimy się nauczyć żyć. Mam tę nadzieję, że przy odpowiedniej dyscyplinie będziemy mogli szybko wrócić do normalności gospodarczej. Trzymajmy się jednak zasad, ta walka wciąż trwa

– powiedział Morawiecki.

„W przypadku zgromadzeń dozwolone są te do 150 osób. Podobnie obowiązuje zakrywanie nosa i ust lub dystans społeczny. Decyzje o zgodzie na zgromadzenie będą podejmowane jednak w oparciu o stan epidemiologiczny – od 30 maja” – powiedział Morawiecki.

Wciąż powinniśmy zachowywać czujność, unikać tłumów, zachowywać dystansowanie społeczne. Spłaszczenie krzywej epidemii – to jest cały czas naszym zadaniem, które wykonujemy

– zaapelował szef rządu.

„W związku z tym, że zgromadzenia do 150 osób są możliwe od 30 maja, koncerty plenerowe mogą być od tego momentu organizowane. Kultura jest bardzo ważna – dziękuję polskim artystom, którzy przeszli do sieci, gdy nie mogli działać na żywo” – powiedział Piotr Gliński.

„Po części możemy poluzować ograniczenia. Jak najszybciej będziemy też przywracali normalne funkcje szpitalom, które przyjmowały chorych na koronawirusa” – powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski.

To jednak nie oznacza końca epidemii, że ona zniknęła. Ona jest

– zaznaczył Szumowski.

Minister zdrowia podkreślił, że wciąż mogą pojawiać się ogniska, dlatego wciąż obowiązuje dystans społeczny, a jeśli nie będzie możliwy – obowiązuje maseczka.

Okazało się, że nasza kwietniowa prognoza – na podstawie zapowiedzi minister rozwoju Jadwigi Emilewicz – okazała się bardzo trafna. Rząd zdecydował się na luzowanie obostrzeń co dwa tygodnie, choć wprowadzono pewne modyfikacje dotyczące szczegółowych rozwiązań.

Rządowy komunikat – pełna treść:

Znoszenie kolejnych ograniczeń dotyczących COVID-19 jest możliwe, ponieważ w większości województw liczba zachorowań spada. Stale obserwujemy także sytuację epidemiczną i monitorujemy wydolność służby zdrowia – zwłaszcza liczbę wolnych łóżek i respiratorów. Na tej podstawie podejmujemy odpowiedzialne decyzje. Jakie są nowe zasady bezpieczeństwa?

W PRZESTRZENI OTWARTEJ: ALBO DYSTANS SPOŁECZNY, ALBO MASECZKA (od 30 maja)

Jeśli w przestrzeni otwartej masz możliwość zachowania 2 metrów odległości od innych, nie musisz zasłaniać ust i nosa. Możesz więc spacerować, jeździć rowerem, chodzić po ulicy, parku, plaży czy parkingu bez maseczki – ale tylko wtedy, gdy zachowasz odpowiedni dystans społeczny.

Uwaga! Jeśli nie jesteś w stanie na świeżym powietrzu utrzymać 2-metrowego dystansu od innych – na przykład na zatłoczonym chodniku – wówczas musisz zasłonić usta i nos. Chodzi o nasze wspólne bezpieczeństwo.

Pamiętajmy! Z obowiązku utrzymania 2-metrowego dystansu społecznego wyłączeni są rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia), osoby wspólnie mieszkające, osoby niepełnosprawne, osoby, które zasłaniają usta i nos.

Tutaj musisz zasłaniać usta i nos!

Istnieją miejsca, w których trzeba obowiązkowo zasłaniać usta i nos. Są to:

 • autobusy i tramwaje,
 • sklepy,
 • kina i teatry,
 • salony masażu i tatuażu,
 • kościoły,
 • urzędy (jeśli idziesz załatwić jakąś sprawę do urzędu).

Dodatkowe miejsca, w których będzie trzeba zasłaniać usta i nos, określi Główny Inspektorat Sanitarny.

Wyjątki. Gdzie nie trzeba zakrywać ust i nosa?

 • W pracy – jeżeli pracodawca zapewni odpowiednie odległości między stanowiskami i spełni wymogi sanitarne.
 • W restauracji lub barze – gdy zajmiesz miejsce przy stole.

ZNOSIMY LIMITY OSÓB – W SKLEPACH, NA TARGU, POCZCIE, W RESTAURACJACH (od 30 maja)

Znosimy limity osób w branży handlowej i gastronomicznej. Do tej pory w sklepie, restauracji, na targu, w punkcie usługowym czy na poczcie na 1 osobę musiała przypadać określona powierzchnia lub liczba okienek. Od 30 maja ta zasada przestaje obowiązywać.

Uwaga! W punktach gastronomicznych nadal musi być zachowana odpowiednia odległość między stolikami. A klienci, zanim usiądą do stolika, muszą mieć założone maseczki. Obowiązują również nadal wszystkie wytyczne sanitarne – m.in. dezynfekcja rąk i stolików.

Ważne! Pamiętaj o tym, że w sklepie, na targu i na poczcie nadal jest obowiązek zasłaniania nosa i ust. A w sklepie także obowiązkowa dezynfekcja rąk lub noszenie rękawiczek.

Uroczystości religijne i pogrzeby

Zniesienie obostrzeń obejmie również kościoły i inne miejsca sprawowania kultu religijnego. Tutaj limit osób również przestaje obowiązywać od soboty 30 maja. Podobnie z uroczystościami pogrzebowymi – nie będzie obowiązywał dotychczasowy limit 50 osób.

Ważne! W kościołach i świątyniach wierni muszą zasłaniać usta i nos.

ZGROMADZENIA I WESELA DO 150 OSÓB

Zgromadzenia na powietrzu do 150 osób (od 30 maja)

Od soboty 30 maja w przestrzeniach otwartych dozwolona jest organizacja zgromadzeń, w których bierze udział do 150 osób. Uczestnicy muszą jednak zasłaniać usta i nos lub zachować 2-metrowy dystans społeczny.

Ważne! Sanepid będzie przedstawiał rekomendacje, gdzie ze względu na sytuację epidemiologiczną zgromadzenia nie powinny się odbywać. Ostateczna decyzja należy jednak do właściwej jednostki samorządu terytorialnego.

Wesela i inne uroczystości rodzinne (od 6 czerwca)

Umożliwiamy również organizację wesel i uroczystości rodzinnych, w których bierze udział do 150 osób.

Uwaga! Weselnicy nie muszą nosić maseczek.

HOTELE OTWARTE W PEŁNI

Od 30 maja restauracje i bary hotelowe mogą być otwarte i serwować na sali posiłki gościom. Od 6 czerwca natomiast w hotelach mogą zacząć działać baseny, siłownie, kluby fitness.

Właściciele hoteli muszą jednak zachowywać określone zasady sanitarne.

KULTURA, SPORT, SALONY MASAŻU, TARGI (od 6 czerwca)

Od 6 czerwca działalność mogą wznowić w określonych warunkach sanitarnych:

 • kina, teatry, opery, balet,
 • baseny, siłownie, kluby fitness, sale zabaw i parki rozrywki,
 • sauny, solaria, salony masażu i tatuażu.

Możliwa będzie także organizacja targów, wystaw i kongresów.

Konkretne zalecenia sanitarne

Zalecenia sanitarne dla poszczególnych branż podamy po zakończeniu procesu konsultacji z przedsiębiorcami.