Paszporty covidowe. Szykuje się ostra walka o kontrolę szczepień przez pracodawcę

Szykuje się polityczna awantura na samej górze. Wraca temat weryfikacji szczepień pracowników przez pracodawcę, ale opór antyszczepionkowych posłów będzie zażarty. Na podstawie tych samych przepisów przedsiębiorcy będą mogli żądać od swoich klientów okazania certyfikatu szczepień.

Przepchnięcie przez parlament przepisów umożliwiających pracodawcom sprawdzenie, czy ich pracownicy są zaszczepieni, było do tej pory niewykonalne, ale teraz taki projekt ustawy trafił do Sejmu. Jego dalszy los jest jednak niepewny, bo przeciwników tych regulacji cięgle nie brakuje.

Kontrola szczepień: pracownik pod presją pracodawcy

Co zakładają proponowane przepisy? Pracodawca będzie mógł zażądać od swojego pracownika przekazania informacji na temat wykonanego szczepienia przeciwko koronawirusowi, negatywnego testu lub o przebytej już infekcji. Regulacje zakładają, że na tej podstawie pracodawca będzie mógł delegować swojego pracownika do innego rodzaju pracy lub poza stałe miejsce pracy – z wynagrodzeniem odpowiadającym danym obowiązkom.

Projekt autorstwa posła Czesława Hoca (PiS), zakłada również, że zaszczepieni, ozdrowieńcy i ci z negatywnym testem nie będą musieli podlegać ewentualnym obostrzeniom wprowadzanym w miejscu pracy.

Bizblog.pl poleca

Wcześniej obowiązek (a nie jedynie możliwość) sprawdzania szczepień pracowników przez pracodawcę wprowadzono na Słowacji. W przypadku odmowy pracodawca ma prawo wysłać ich na bezpłatny urlop. I takiego pracownika spotkają też inne przykrości. Nie będzie on miał prawa do wynagrodzenia i nie będzie miał prawa do rekompensaty płacowej od państwa – czytamy w komunikacie słowackiego Ministerstwa Zdrowia.

Przedsiębiorca też zweryfikuje szczepienia

Te same regulacje mają też umożliwić samym przedsiębiorcom sprawdzanie szczepień lub ważnych testów u swoich klientów. Przypomnijmy, że to nie kto inny jak minister zdrowia Adam Niedzielski stwierdził wprost, że to przedsiębiorcy mają pilnować nowych limitów.

Liczymy na przedsiębiorców, którzy wykażą się dobrą wolą i zainteresowaniem – mówił jeszcze pod koniec listopada Niedzielski.

Na odpowiedź przedsiębiorców nie trzeba było długo czekać. Przedsiębiorcy mają wykonywać pracę za rządzących, do tego nie mając narzędzi prawnych – burzył się m.in. Tomasz Pruszczyński, jeden z założycieli Fundacji Przedsiębiorczy Polacy. W jaki sposób ma postąpić przedsiębiorca, organizujący np. konferencję, w obliczu, gdy część jego gości odmówi okazania certyfikatu? – pytał retorycznie z kolei Piotr Podgórski, radca prawny, członek zarządu organizacji pracodawców Przedsiębiorcy.pl. 

Poselski projekt ma rozwiewać te wątpliwości. Podmiot prowadzący działalność gospodarczą będzie mógł żądać od klienta okazania certyfikatu o zaszczepieniu przeciwko COVID-19, zaświadczenia o przebytej infekcji wirusa SARS-CoV-2 lub aktualnego negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 – czytamy w jego uzasadnieniu. Osoba, która odmówi przekazania takiej informacji, będzie traktowana jako niezaszczepiona.