Chrzanić fatalne skojarzenia, najważniejsze jest zdrowie. W Niemczech zaszczepieni dostają opaski na ramię

Można za każdym razem przy okazji wizyty w sklepie okazywać dowód osobisty albo zrobić to raz i wziąć kolorowa opaskę na rękę. Tak nasi zachodni sąsiedzi próbują zdusić pandemię. Wychodzi na to, że u n ich kontrola szczepień nie jest takim problemem jak w Polsce.

W Polsce przedsiębiorcy podnieśli larum, jak minister zdrowia Adam Niedzielski przy okazji informowania o nowych obostrzeniach i restrykcjach stwierdził, że to właściciele sklepów, pubów, restauracji mają weryfikować, który klient jest zaszczepiony i w ten sposób pilnować nowych limitów. Zdaniem przedsiębiorców to nic innego, jak wyręczanie się nimi. 

Spowoduje to całkowity chaos w wielu miejscach, w których przedsiębiorcy prowadzą swój biznes. W jaki sposób ma bowiem postąpić przedsiębiorca, organizujący np. konferencję, w obliczu, gdy część jego gości odmówi okazania certyfikatu? – pyta retorycznie Piotr Podgórski, radca prawny, członek zarządu organizacji pracodawców Przedsiębiorcy.pl.

Takich dylematów nie mają w Niemczech. Tam odróżnianie zaszczepionych od niezaszczepionych mają ułatwić specjalne, kolorowe opaski na ramię.

Niemcy: kontrola szczepień z opaską

W Niemczech coraz większą popularność w handlu zyskuje zasada 2G, wedle której do danego obiektu lub na wydarzenie mogą wejść jedynie osoby zaszczepione i ozdrowieńcy. Dzięki temu nie obowiązują w tych miejscach maseczki i dystans społeczny. Na takie rozwiązanie zdecydowali się już samorządowcy z Bremerhaven i Bremen. Niezaszczepieni dalej bez problemu zrobią w tych miastach zakupy, ale tylko kupując artykuły codziennego użytku w supermarkecie, drogerii czy aptece. 

Bizblog.pl poleca

Do innych miejsc wstęp mają tylko zaszczepieni oznaczeni kolorową opaską na ręce. Na wejściu klient ma być sprawdzany pod kątem szczepień i jeżeli rzeczywiście miało to miejsce, dostanie opaskę, dzięki której w innych miejscach już nie będzie w ten sposób weryfikowany. Na razie w Bremerhaven ta zasada dotyczy sklepów i jarmarku bożonarodzeniowego. 

W przyszłości system ten będzie obowiązywał również w restauracjach – zapowiada burmistrz Melf Grantz.

Katalog sklepów z artykułami codziennej potrzeby

Na podobne rozwiązanie zdecydowano się w Bremen. Na razie punkty dystrybucji opasek są tylko na jarmarku, ale niebawem pojawią się w sklepach i zaczną obowiązywać w całym mieście. Zasadę 2G z opaskami na ręce dla zaszczepionych wprowadzono również w Dolnej Saksonii. Poszczególne miasta decydują się na różne rozwiązania w tym zakresie. W Oldenburgu opaski dla zaszczepionych można zdobyć w specjalnie oznaczonych budkach. W wielu innych miejscach sprecyzowano punkty sprzedaży detalicznej, zaspokajające codzienne potrzeby. Wśród nich są też centra ogrodnicze, sklepy ze zdrową żywnością, z zaopatrzeniem medycznym, sprzedające gazety, księgarnie, kwiaciarnie, sklepy z artykułami dla zwierząt, stacje benzynowe, sklepy z paszami, hurtownie, optycy, akustycy aparatów słuchowych i sklepy z artykułami dla niemowląt.