Koniec z maseczkami od początku kwietnia. Minister Niedzielski złożył propozycję premierowi

Zniesienie obowiązku noszenia maseczek, nakładania kwarantanny i izolowania już od początku kwietnia zarekomendował premierowi Mateuszowi Morawieckiemu minister zdrowia, o czym poinformował w czwartek rano. Dane epidemiczne szybko się poprawiają, a szpitale nie są obciążone, więc Adam Niedzielski chce, żeby covid był już traktowany jako jedna z wielu chorób, z którymi normalnie żyjemy na co dzień.

Taką dość zaskakującą deklarację szef resortu zdrowia złożył w czasie porannego wywiadu w Radiu Plus. Zarekomendowałem premierowi, żeby od początku kwietnia znieść rozwiązania dotyczące noszenia maseczek, nakładania kwarantanny i izolowania – powiedział Niedzielski.

To moment, w którym zaczynamy traktować koronawirusa, jako jedną z chorób, które istnieją w naszym otoczeniu

– stwierdził minister zdrowia.

Bizblog.pl poleca

Pytany o to, czy będzie wprowadzone w Polsce powszechne szczepienie przeciw koronawirusowi czwartą dawką, odpowiedział, że takie decyzje rząd będzie podejmował dopiero po wakacjach.

Adam Niedzielski zdementował też fejk niusy o rzekomym zwiększonym obciążeniu systemu zdrowia po przyjęciu uchodźców z objętej wojną Ukrainy. Uchodźcy z Ukrainy są bardzo małym obciążeniem dla służby zdrowia. W ubiegłym tygodniu 2 tys. z nich było hospitalizowanych, teraz 1,5 tysiąca – podkreślił.

Druga fala znoszenia obostrzeń

Jeśli zaproponowana przez Adama Niedzielskiego zmiana zostanie wprowadzona, będzie to druga i ostateczna fala znoszenia obostrzeń po piątej fali koronawirusa. Od 1 marca zniesiono wszystkie restrykcje poza obowiązkiem zakładania maseczek we wnętrzach oraz i tak mocno już złagodzonymi zasadami izolacji i kwarantanny.

Z początkiem marca całkowicie zniesione zostały ograniczenia dotyczące działalności gospodarczej – w tym limity osób w lokalach. Od 1 marca znosimy większość restrykcji, które mają charakter gospodarczy – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Plan zniesienia w marcu większości obostrzeń minister zdrowia zapowiedział już 10 lutego podczas konferencji o przyspieszeniu o tydzień powrotu dzieci do szkół, gdy padły z jego ust słynne słowa o „początku końca pandemii”. Bardzo złagodzono wówczas także zasady izolacji i kwarantanny.