Rząd szykuje Polakom prezent na wiosnę. Od poniedziałku koniec z maseczkami

Jeszcze we wtorek rząd ma podjąć decyzję o zniesieniu wszystkich obostrzeń, covidowych, jakie jeszcze obowiązują. Zniknąć ma nie tylko kwarantanna i izolacja, ale przede wszystkim obowiązek noszenia maseczek we wnętrzach. O tym, że ma to nastąpić na początku kwietnia, mówił już kilka dni temu minister zdrowia, ale okazuje się, że plan zakłada, że nastąpi to już w poniedziałek 28 marca.

We wtorek przed południem rozpoczęło się posiedzenie Rady Ministrów. Jest już właściwie pewne, że rząd zmieni stan epidemii na stan zagrożenia epidemią, co w praktyce oznacza zniesienie obostrzeń w związku z walką Covid-19.

Otwartą kwestią pozostaje to, kiedy zniesienie kwarantanny i obowiązku zakładania maseczek wejdzie w życie, ale według nieoficjalnych informacji Interia, najprawdopodobniej nastąpi to w najbliższy poniedziałek. To by oznaczało, że obostrzenia covidowe zniesione zostałyby niemal równo dwa lata po ich wprowadzeniu w marcu 2020 r.

Bizblog.pl poleca

Piąta fala koronawirusa okazała się znacznie łagodniejsza od prognoz – zmutowany wirus wykazał się dużą zaraźliwością, ale kosztem bardzo obniżonej zjadliwości. To dlatego pomimo dużej liczby zakażeń liczba hospitalizacji i ciężkich przypadków okazała się stosunkowo niska.

We wtorek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 10 149 nowych zakażeniach (przy 77,5 tys. testów), co w poprzednich falach koronawirusa byłoby bardzo wysoką liczbą, ale dziś jest to kolejny przejaw cofania się epidemii. Wciąż jednak liczby zgonów nie można zignorować – w ciągu ostatniej doby zmarły 133 osoby. Zajętych jest 6,7 tys. łóżek covidowych, a pod respiratorem leżą 393 osoby.

Jedna z wielu chorób

Zniesienie obowiązku noszenia maseczek, nakładania kwarantanny i izolowania od początku kwietnia już w połowie marca zarekomendował premierowi Mateuszowi Morawieckiemu minister zdrowia Adam Niedzielski. Zadeklarował, że chciałby, żeby covid był już traktowany jako jedna z wielu chorób, z którymi normalnie żyjemy na co dzień.

Będzie to druga i ostateczna fala znoszenia obostrzeń po piątej fali koronawirusa. Od 1 marca zniesiono wszystkie restrykcje poza obowiązkiem zakładania maseczek we wnętrzach oraz i tak mocno już złagodzonymi zasadami izolacji i kwarantanny. Z początkiem marca całkowicie zniesione zostały ograniczenia dotyczące działalności gospodarczej.

Plan zniesienia w marcu większości obostrzeń minister zdrowia zapowiedział już 10 lutego podczas konferencji o przyspieszeniu o tydzień powrotu dzieci do szkół, gdy padły z jego ust słynne słowa o „początku końca pandemii”. Bardzo złagodzono wówczas także zasady izolacji i kwarantanny.