Koniec obostrzeń za pół roku? Prof. Horban: to możliwe, jeśli do lata zaszczepimy osoby po „60”

„Jeżeli do lata uda nam się wyszczepić przynajmniej wszystkich, którzy mają 60 lat i więcej, to już jesteśmy bliscy zniesienia 95 proc. obostrzeń” – powiedział we wtorek prof. Andrzej Horban, pełnomocnik rządu ds. COVID-19 w Radiu Zet. Na razie zniesienie obostrzeń wydaje się całkowitą abstrakcją, bo tuż po świętach rząd mocno je zaostrzy i dokręci śrubę hotelarzom czy właścicielom galerii handlowych.

Rozporządzenie o nowych ograniczeniach w związku z walką z koronawirusem zostało opublikowane w poniedziałek późnym wieczorem. Od 28 grudnia do 17 stycznia ponownie zamknięte zostaną galerie handlowe i stoiki narciarskie, a hotele nie będą już mogły przyjmować gości deklarujących „wyjazd służbowy”.

Bizblog.pl poleca

Andrzej Horban w porannym wywiadzie dla Radia Zet ostrzegł, że jeśli Polacy nie będą stosować się do obostrzeń, to przepisy te trzeba będzie przedłużyć. „Jeżeli nadal będziemy sobie grali w ciuciubabkę, to ograniczenia będą musiały być wprowadzone na dłużej” – stwierdził.

Rozmowa toczyła się jednak głównie wokół tematu szczepień. W poniedziałek szczepionka firm Pfizer i BioNTech została formalnie dopuszczona w Unii Europejskiej, a rząd planuje rozpocząć narodowy program szczepień już 27 grudnia. Najpierw wśród personelu medycznego, a potem w najbardziej zagrożonych grupach społecznych.

„Bezwzględnie zalecam szczepienia” – stwierdził prof. Horban. „Niestosowanie szczepionki w zagrożonych grupach prowadzi do ciężkiej choroby, uszkodzenia narządu oddechowego a u niektórych do śmierci” – ostrzegł i podkreślił, że poważne powikłania poszczepienne są niezwykle rzadkie.

Pełnomocnik rządu ds. COVID-19 uważa, że dzięki szczepionkom może nastąpić przełom w walce z epidemią, i to już w najbliższych miesiącach. „Jeżeli do lata uda nam się wyszczepić przynajmniej wszystkich, którzy mają 60 lat i więcej, to już jesteśmy bliscy zniesienia 95 proc. obostrzeń” – powiedział.

Prawdopodobnie zapomnimy o czymś takim jak maski

– dodał prof. Horban.

W poniedziałek po południu Europejska Agencja Leków poinformowała o pozytywnej opinii o szczepionce Pfizer/BioNTech dla osób, które ukończyły 16 lat. Agencja oceniła, że szczepionka jest bezpieczna i skuteczna. Kilka godzin później zielone światło do jej dopuszczenia w UE dała Komisja Europejska.

Szczepienia w Polsce rozpoczną się tuż po Bożym Narodzeniu. W pierwszej kolejności dobrowolnym i bezpłatnym szczepieniom zostanie poddany personel medyczny.

Dla obywateli szczepienie będzie darmowe. Podmioty lecznicze, które wezmą udział w tym programie, mają dostać za każde szczepienie od 61,24 zł w przypadku szczepienia w punkcie szczepień bez transportu pacjenta do 95,70 zł w przypadku szczepienia w miejscu zamieszkania.