Kiedy zdejmiemy maseczki na zewnątrz? Minister zdrowia podał warunek: średnia liczba zakażeń

„Maseczki na zewnątrz moglibyśmy zdjąć przy średniej tygodniowej liczbie zakażeń poniżej 4-5 tys. dziennie” – powiedział w środę w radiu RMF FM minister zdrowia Adam Niedzielski. Ten sam warunek dotyczy też otwarcia ogródków gastronomicznych. Wicepremier chce, by nastąpiło to po prostu 4 maja. Decyzja rządu ma zostać ogłoszona jeszcze przed południem w środę.

„W ramach rządu jest wiele punktów widzenia na temat tempa znoszenia obostrzeń. Ja reprezentuję pogląd konserwatywny, premier Gowin bardziej liberalny” – wyjaśnił rozbieżności w wypowiedziach obu ważnych przedstawicieli rządu szef resortu zdrowia.

Bizblog.pl poleca

Adam Niedzielski uważa, że poluzowanie takich obostrzeń jak obowiązek noszenia maseczek na zewnątrz czy zakaz obsługi klientów w ogródkach gastronomicznych będzie możliwe dopiero wtedy, gdy średnia tygodniowa zakażeń spadnie poniżej 4-5 tys. dziennie.

Jak zdradził minister zdrowia, już podczas środowej konferencji prasowej zostanie ogłoszona decyzja o otwarciu lokali gastronomicznych. „Decyzję w sprawie galerii handlowych musimy dopiero podjąć” – zaznaczył.

Jeśli chodzi o ogródki restauracyjne, to ten element również będzie uwzględniony w planie na cały maj, który pokażemy na konferencji prasowej pana premiera Mateusza Morawieckiego

– zapowiedział Adam Niedzielski.

Nie wiadomo jeszcze, czy 4 maja zostaną otwarte galerie handlowe i duże sklepy budowlane i meblarskie.

Jarosław Gowin jastrzębiem znoszenia obostrzeń

Wicepremier Jarosław Gowin chciałby, by szerokie luzowanie obostrzeń w biznesie nastąpiło tuż po weekendzie majowym. „Podczas debaty zorganizowanej przez prezydenta Andrzeja Dudę zaproponowałem, by w odpowiednim reżimie sanitarnym od 4 maja, między innymi w pełni otworzyć handel detaliczny, ogródki przy obiektach gastronomicznych, 50 proc. miejsc w hotelach, kluby fitness i inne usługi” – ogłosił szef resortu rozwoju.

Podczas wtorkowego spotkania z przedsiębiorcami w Pałacu Prezydenckim Jarosław Gowin stwierdził, że kalendarz odmrażania polskiej gospodarki „powinien zakładać, że od 1 czerwca cała działalność gospodarcza będzie uwolniona z zachowaniem reżimu sanitarnego”.

Od 4 maja mógłby być całkowicie otwarty sektor handlu detalicznego, a obiekty gastronomiczne mogłyby przyjmować gości w ogródkach na świeżym powietrzu

– powiedział Gowin.