Koncerny tytoniowe w wyścigu po szczepionkę na koronawirusa. Ma być szybka i tania

Liście tytoniu dzięki swoim wyjątkowym właściwościom mogą posłużyć do produkcji szczepionek. Doskonale wiedzą o tym koncerny tytoniowe, które za pośrednictwem spółek biotechnologicznych walczą o opracowanie skutecznego antidotum na koronawirusa. Taka eksperymentalna szczepionka ma szanse pojawić się na rynku dużo szybciej niż tradycyjne produkty farmakologiczne.

Kanadyjska firma biofarmaceutyczna Medicago ogłosiła, że dokonała znaczącego postępu w kierunku produkcji eksperymentalnej szczepionki przeciwko chorobie Covid-19. Nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyby nie to, że lek rozwijany jest na bazie liści tytoniu, a za Medicago stoi wielki koncern tytoniowy Philip Morris International.

Bizblog.pl poleca

Naukowcom Medicago udało się wyizolować cząstkę wirusopodobną z rośliny nicotiana benthamiana, blisko spokrewnionej z tytoniem wykorzystywanym do produkcji papierosów. Na bazie tej substancji została opracowana szczepionka, która już jest w fazie testów przedklinicznych.

Jeśli testy zakończą się sukcesem, szczepionka może trafić do testów klinicznych już latem tego roku. Powszechne stosowanie tego antidotum na koronawirusa mogłoby się rozpocząć jesienią przyszłego roku.

To przykład, jak szybko nauka i innowacja może osiągnąć pozytywne rezultaty dla społeczeństwa, niezależnie od tego, kto je finansuje

– podkreśla Philip Morris International w komunikacie.

Niezwykłość rośliny nicotiana benthamiana polega na tym, że jej system immunologiczny potrafi bardzo szybko wytwarzać przeciwciała. Kolejną zaletą tej technologii jest to, że pochodzące z tych roślin potencjalne leki są wolne od zanieczyszczeń oraz patogenów zwierzęcych.

W tradycyjnej technologii opracowania szczepionek zamiast tytoniu wykorzystuje się jaja kurze, co jest metodą skuteczną, ale jednocześnie bardzo kosztowną i czasochłonną. Opracowanie szczepionki na koronawirusa w tej technologii może zająć wiele miesięcy.

Wykorzystanie tytoniu do szybkiego opracowania szczepionki to dla Medicago żadna nowość. Kanadyjska firma już w 2009 roku podczas epidemii H1N1 wykorzystała rośliny tytoniowe do opracowania eksperymentalnej szczepionki na wirusa świńskiej grypy.

Spółka Medicago powstała w 1999 roku. W 2013 roku dwie trzecie jej akcji przejął japoński gigant farmaceutyczny Mitsubishi Tanabe Pharma, a pozostałe akcje zakupił amerykański koncern tytoniowy Philip Morris International (PMI).

Opracowanie szczepionki na koronawirusa obiecuje także jeden z głównych konkurentów PMI, koncern British AMerican Tobacco. Nad opracowaniem leku na bazie rośliny tytoniu pracuje należąca do BAT spółka Kentucky BioProcessing.