Izrael ogłasza drugi lockdown, a Polska powiela wszystkie błędy Netanjahu. Ten również popełnimy

Liczba nowych zachorowań COVID-19 sięgnęła w Izraelu 4000 dziennie. Rząd Benjamina Netanjahu uznał, że koronawirus wymknął się spod kontroli i jako pierwszy na świecie przegłosował w niedzielę powtórnego trzytygodniowego lockdownu. W Polsce czeka nas podobny scenariusz?

Drugie zamknięcie izraelskiej gospodarki rozpocznie się w najbliższy piątek i obejmie obchody najważniejszego święta żydowskiego Jom Kipur (27-28 września).

Wiem, że podjęte kroki będą mieć ogromne konsekwencje, że nie są to święta, do których jesteśmy przyzwyczajeni i na pewno nie będziemy mogli świętować z rodziną

– powiedział premier Benjamin Netanjahu po głosowaniu.

Wprowadzone przez izraelski rząd środki obejmują ograniczenie zgromadzeń do 10 osób w pomieszczeniach i 20 na zewnątrz, zamknięcie szkół i centrów handlowych, zakaz oddalania się od miejsca zamieszkania na odległość większą niż 500 metrów (z wyjątkiem drogi do pracy) – prywatne firmy mogą pozostać otwarte, ale już przyjmowanie interesantów jest zakazane.

Bizblog.pl poleca

Drugi lockdown. Ministrowie się buntują

Decyzja o drugim lockdownie mocno podzieliła rządzących. Przed głosowaniem minister ds. mieszkalnictwa Yaakov Litzman podał się do dymisji. Przeciwko decyzji rządu wypowiadali się minister nauki i technologii Izhar Shay, minister gospodarki Amir Peretz i minister turystyki Asaf Zamir. Minister zdrowia Yuli Edelstein też nie jest zadowolony z drugiego zamknięcia gospodarki.

Przez trzy miesiące starałem się zrobić wszystko, byśmy mogli żyć obok koronawirusa i utrzymać liczbę chorych na poziomie, z którym system zdrowotny mógłby funkcjonować

– powiedział po głosowaniu Edelstein.

Po otwarciu szkół w Izraelu wirus wymknął się spod kontroli

Według Johns Hopkins University w niedzielę liczba potwierdzonych przypadków COVID-19 wynosiła w Izraelu 154 tys., zmarło 1108 osób. Izraelskie służby sanitarne podniosły niedawno alarm, że niebawem zabraknie miejsc w szpitalach.

W pierwszej fali zachorowań w marcu i kwietniu przybywało w Izraelu po 750 chorych dziennie. Szybko wprowadzona blokada doprowadziła do tego, że w maju liczba nowych zachorowań spadła do 50 chorych dziennie. Kilka dni później otwarto szkoły. W lipcu liczba dziennych zachorowań oscylowała koło 2000, a ostatnio sięgnęła 4000 dziennie.

Inne kraje zdecydowanie nie powinny robić tego, co my. To był poważny błąd

– stwierdził prof. Eli Weizmann, główny doradca ds. pandemii Rady Bezpieczeństwa Narodowego Izraela.

Nowy rok szkolny tylko pod ścisłą kontrolą

Prof. Hagai Levine, epidemiolog z Hebrew University, powiedział że szkoły należy otwierać bardzo ostrożnie, stopniowo i wprowadzając ograniczenia.

Kluczowe jest ograniczenie klas do zamkniętej grupy 10-15 uczniów, którzy powinni przebywać ze sobą nie tylko podczas lekcji, ale również podczas przerw. Każdą taką grupą może opiekować się tylko jeden nauczyciel, który nie ma kontaktu z innymi uczniami

– wylicza prof. Hagai Levine.

Ekspert zaleca zorganizowanie zajęć zdalnych, a jeśli już mają odbywać się w klasach, ławki powinny być ustawione w dużej odległości od siebie, klasy często odkażane i wietrzone, a uczniowie i pracownicy obowiązkowo muszą osłaniać nos i usta.

MEN igra ze zdrowiem nauczycieli

Tuż przed rozpoczęciem roku szkolnego w Polsce ostrzegałem, że to igranie z ogniem, bo Ministerstwo Edukacji Narodowej kompletnie nie przygotowało się do wznowienia nauki w czasach zarazy. Dzieciaki przechodzą z jednej sali do drugiej, nauczyciele mają kontakt z uczniami z kilku klas, obowiązek noszenia maseczek w jednych szkołach obowiązuje, w innych nie…

Abstrahując chaosu i od indolencji organizacyjnej MEN igra nie tylko ze zdrowiem uczniów, a przede wszystkim nauczycieli. 20 tys. z 670 tys. polskich pedagogów ma ponad 60 lat, największy odsetek wśród uczących w szkołach stanowią osoby w wieku 46–50 lat (16,95 proc.) i 51–55 lat (15,47 proc.). Gros z nich pracuje z więcej niż jedną klasą.

Dzisiaj mijają dwa tygodnie od otwarcia szkół. Czekam, co będzie dalej. Koło 1 listopada może być ciekawie.