Polskie startupy koszą kasę aż miło. Zgarnęły ćwierć miliarda w trzy miesiące

W ciągu pierwszych trzech miesięcy roku 65 polskich i zagranicznych funduszy przeprowadziło 94 transakcje. Do polskich spółek napłynęło nieco mniej pieniędzy niż rok temu. Ale z raportu PFR Venture i Inovo wynika, że wzrosła liczba transakcji. W pierwszym kwartale 2020 roku było ich 67.

Czy 243 mln zł to dużo? Dla porównania, w całym 2017 roku zainwestowano w polskie startupy 215 mln zł, a rok później 156 mln zł.

Kapitał w rundach pre-seed lub seed otrzymało bardzo dużo młodych startupów. Część z nich w niedalekiej przyszłości pozyska dalsze, większe finansowanie, co przełoży się na wzrost wartości i umocnienie naszego ekosystemu.

– mówi Tomasz Swieboda, partner w Inovo Venture Partners.
Oznaczenie „outliers” dotyczy rekordowych inwestycji w największe startupy, co często zaburza prawdziwy obraz rynku.

Bizblog.pl poleca

Stabilna mediana rund inwestycyjnych

Widać to zwłaszcza na poniższym wykresie, gdzie liczba inwestycje seedowe stanowią znaczną większość.

Mediana wielkości rund inwestycyjnych utrzymuje się na stabilnym poziomie, ok. 1 mln zł.

Kapitał prywatny inwestuje więcej, ale rzadziej

46 proc. zainwestowanych w pierwszym kwartale środków to kapitał publiczno-prywatny. Udział międzynarodowych funduszy w transakcjach wyniósł 31 proc.

Trend rosnącej współpracy lokalnych funduszy z zagranicznymi partnerami wciąż postępuje. W pierwszym kwartale 21 proc. kapitału zostało dostarczone przez koinwestycje polskich i międzynarodowych funduszy, co było nieznacznym spadkiem w porównaniu do poprzedniego roku. Udział koinwestycji wyniósł wtedy 28 proc. Pozwala to optymistycznie patrzeć na budowanie długotrwałych, międzynarodowych relacji, wzbogacających jakość smart money dostarczanego do polskich startupów

– mówi Andrzej Daniluk, analityk w PFR Ventures.

73 z 94 transakcji bazowało na kapitale publiczno-prywatnym. Największym graczem na krajowym rynku pozostaje PFR Ventures. NCBR wykonał jednak w pierwszym kwartale o jedną transakcję więcej.