Miasta mają patent na tani gaz. Aż dziw bierze, że nikt wcześniej nie skopiował poznaniaków

Grupowy zakup gazu coraz modniejszy. Po udanych inicjatywach Poznania i Bydgoszczy na podobny krok decyduje się Metropolia Górnośląsko-Zagłębiowska. Procedura przetargowa ma ruszyć w sierpniu.

Fot. NPCA Online/Flickr.com/CC BY-SA 2.0

Jak okazało się, że w grupie prąd kosztuje taniej, samorządy zaczęły podobnie kombinować z gazem. Ale Poznańska Grupa Zakupowa Gazu to w żadnym wypadku nie wytwór na potrzeby ostatnich podwyżek cen. To inicjatywa podjęta już w 2014 r. Obecnie należy do niej 300 podmiotów. A skumulowane oszczędności w latach 2014–2016 w przypadku zakupu gazu sięgają 2,2 mln zł.

W ubiegłym roku stolica Wielkopolski podpisała umowę wartą ok. 11 mln zł na zakup gazu z PGNiG. Zastosowano wtedy mechanizm indeksacji ceny.

Możemy działać w grupie zakupowej i dzięki współpracy wynegocjować lepszą ofertę niż moglibyśmy uzyskać osobno – przekonuje Tomasz Lewandowski, zastępca prezydenta Poznania.

Nowa grupa jeżeli chodzi o prąd. Za chwilę przetargi.

Jesienią ubiegłego roku doszło do rozwiązania metropolitalnej grupy zakupowej dotyczącej energii, skupiającej miasta Metropolii oraz instytucje samorządowe. W sumie ok. 300 podmiotów. Nie było innego wyjścia. Oferta jaka pojawiła się w przetargu była aż o 65 mln wyższa niż zakładano. Dlatego zdecydowano się na tak radykalny krok.

W końcu zawiązano kolejną grupę, ale zdecydowano się na zakup energii tylko na 2019 r. Dlatego już w czerwcu Metropolia ma ogłosić nowy przetarg, w którym będzie chciała wyłapać najkorzystniejszą ofertę na zakup prądu na lata 2020-2021.

W przypadku grupowego zakupu energii istnieje możliwość negocjowania niższych stawek, co udowadniano już w poprzednich latach, gdy grupę zakupową – choć w nieco mniejszej skali – tworzył Górnośląski Związek Metropolitalny. Wypracowane przez niego rozwiązania kontynuuje Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, która w przetargu na zakup prądu na 2019 r. liczyła aż 73 zamawiających, skupiających 289 jednostek, łącznie zamawiając prawie pół terawatogodziny energii. Dzięki negocjowaniu niższych stawek, więcej pieniędzy pozostaje w  budżetach miast i gmin. Dzięki temu pieniądze, które musiałyby zostać wydatkowane na energię, można przeznaczyć na rozwój oświaty, infrastrukturę i inne projekty, które przekładają się na lepsze warunki do życia dla mieszkańców – mówi dla Bizblog.pl Michał Nowak z biura prasowego Metropolii.

Grupowy zakupu gazu. Śląsk zbiera chętnych.

Skoro z prądem się udawało i były oszczędności, to może tak samo trzeba zrobić z gazem? Zwłaszcza, że inni pokazują, że to jak najbardziej da się zrobić. Taki tok myślenia musiał zajść u najważniejszych w Metropolii Górnośląsko-Zagłębiowskiej. Bo właśnie kompletowana jest grupa zakupowa dotycząca gazu. 

Jak podaje portal katowice24.info warunki przetargowe tego postępowania powinny być znane w sierpniu. Grupowym zakupem gazu już teraz miałoby być zainteresowanych 20 gmin. Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu Metropolii, uważa, że docelowo będzie ich nawet 25. 

Lepiej razem niż w pojedynkę. W Bydgoszczy już to wiedzą.

W 2018 r. już po raz trzeci o oszczędności w zakupie gazu zawalczyła Bydgoska Grupa Zakupowa z Bydgoszczą na czele. Do tej pory dzięki grupowym zakupom udało się w sumie oszczędzić 1,9 mln zł (700 tys. w 2017 r. i ponad 1,2 mln zł w 2018).

Po raz kolejny, po sukcesie pierwszego i drugiego przetargu, podpisujemy umowy na grupowy zakup gazu i cieszy fakt, że ta współpraca przynosi korzyści. Grupowe zakupy, poza aspektem ekonomicznym, pozwalają także na kontakty miedzy gminami, wymianę dobrych praktyk i doświadczeń, a także są elementem budującym wartość Stowarzyszenia Metropolia Bydgoszcz. Szacujemy, iż po opublikowaniu nowego cennika oszczędność powinna wynieść ok. 18 proc., czyli na poziomie 1,8 mln zł dla całej grupy zakupowej – przekonuje Maria Wasiak, zastępca prezydenta Bydgoszczy.