Zysk z debiutu Allegro na walkę z COVID-19. To mniej niż 1 proc. kosztu wyborów, które się nie odbyły

Minister aktywów państwowych Jacek Sasin ogłosił, że podległa mu Giełda Papierów Wartościowych przeznaczy „na walkę z COVID-19” cały swój zysk z rekordowego obrotu akcjami podczas debiutu Allegro. Chodzi o około 680 tys. zł, czyli mniej niż jedną setną szacowanego kosztu druku kart wyborczych na majowe wybory kopertowe.

„Debiut Allegro przyniósł rekordowy obrót akcjami. Cieszymy się, że Zarząd i Rada GPW postanowiły wykazać się solidarnością z podmiotami zaangażowanymi w walkę z COVID-19 i dochód z obrotu akcjami Allegro na poniedziałkowej sesji przeznaczyć na walkę z pandemią” – napisał na Twitterze minister Sasin.

Bizblog.pl poleca

Zarząd GPW poinformował w komunikacie prasowym, że zdecydował o przekazaniu całego dochodu giełdy z tytułu obrotu akcjami Allegro w dniu debiutu tej spółki na walkę z koronawirusem. Wysokość darowizny wyniesie 680 tys. zł.

Źródło: Twitter/SasinJacek

Jako pierwszego do głosu w komunikacie nie dopuszczono prezesa GPW Marka Dietla, lecz ministra Sasina, którzy podkreślił, że „poniedziałkowy debiut spółki Allegro przyniósł rekordowy poziom obrotów akcjami na Głównym Rynku – ponad 5,2 miliarda złotych”. Na samą spółkę Allegro przypadło aż 4 mld zł z tej sumy.

Złośliwi powiedzą, że to kolejna – po niedawnym tweecie po wygranej Igi Świątek we French Open – próba podpięcia się Jacka Sasina pod cudzy sukces. Inni złośliwi zwrócą uwagę, że kwota, jaką GPW przekaże na walkę z COVID-19, to mniej niż 1 proc. kwoty przeznaczonej na majowe wybory przez inną państwową spółkę nadzorowaną przez Jacka Sasina – Pocztę Polską.

Zgodnie z doniesieniami medialnymi nakazany przez ministra Sasina bez podstawy prawnej druk bezużytecznych kart kosztował Pocztę Polską około 70 mln zł. Szef MAP nie chciał zdradzić faktycznego kosztu organizacji wyborów, które się nie odbyły.

Wróćmy jednak do darowizny GPW z okazji rekordowego obrotu akcjami Allegro. „Zastanawialiśmy się w gronie zarządu GPW jak najlepiej uczcić ten sukces i doszliśmy do wniosku, że najlepiej świętuje się poprzez dzielenie tego sukcesu z innymi” – powiedział prezes GPW Marek Dietl.

Szef giełdy podkreślił, że większą część przychodów z obrotu akcjami uzyskują biura i domy maklerskie, a na samą giełdę przypada między 10 a 30 proc. przychodu. Dietl zaapelował do pozostałych uczestników rynku, aby część dochodów z pierwszego dnia obrotu akcjami Allegro również przekazali na walkę z koronawirusem.

Podzielmy się tym sukcesem polskiego rynku kapitałowego z całym społeczeństwem, a szczególnie z tymi, którzy zostali dotknięci pandemią

– powiedział Marek Dietl.