Wirus wcale nie uziemił Polaków. ExpertSender zapowiada dynamiczne odbicie w e-turystyce

Wartość polskiego e-commerce w ubiegłym roku roku wyniosła 50 mld zł. Najczęściej kupowaliśmy przez internet odzież (69 proc.) i obuwie (55 proc.). Jeśli chodzi o planowanie najpopularniejszą kategorią były podróże/rezerwacje (31 proc.). W 2020 roku e-commerce miał wzrosnąć 20 proc. Epidemia i wprowadzony w związku z nią lockdown wywróciły te prognozy do góry nogami, a najbardziej ucierpiały… moda i podróże.

Ktoś może uznać, że to naturalne zachowanie, przecież wszyscy mieliśmy na głowie inne zmartwienia. Jednak dane przedstawione przez ExpertSender pokazują, że Polacy wcale nie porzucili planów zakupowych. Wręcz przeciwnie, wynika z nich, że częściej niż zwykle otwieraliśmy e-maile na ten temat.

Sześciu na dziesięciu internautów robi zakupy online, ale w wyniku pandemii wiele trendów się zmieniło. Obserwujemy zwiększony ruch w Internecie, czego najlepszym przykładem jest liczba otworzonych e-maili przez klientów

– zauważa Krzysztof Jarecki, CEO ExpertSender.

Turystyka przechodzi do e-ofensywy

Krzysztof Jarecki wskazuje, że największy wzrost widać w turystyce, czyli branży, która najbardziej ucierpiała przez pandemię.

W najbliższym czasie przełoży się to na sprzedaż. A warto zwrócić uwagę, że przed pandemią razem z nocowanie.pl uzyskaliśmy konwersję z działań marketingowych na sprzedaż na poziomie 60 proc., dlatego ta obecna może być znacznie wyższa

– zapowiada CEO ExpertSender.
Sześciu na dziesięciu internautów robi zakupy online, ale w wyniku pandemii wiele trendów się zmieniło. Obserwujemy zwiększony ruch w Internecie, czego najlepszym przykładem jest liczba otworzonych e-maili przez klientów
– zauważa Krzysztof Jarecki, CEO ExpertSender.

W wiadomości o podróżach klikaliśmy w marciu o 8 proc., a w kwietniu aż o 45,6 proc. częściej niż zwykle. Przymusowa izolacja i zamknięcie w domach chyba mocno dały nam się we znaki.

Bizblog.pl poleca

Częściej czytamy, więcej szukamy

Nie dość na tym, wzrost zainteresowania odnotowano nawet mimo tego, że firmy wstrzymały działania mailingowe. Spadek w marcu wyniósł -34 proc., a w kwietniu aż -79 proc.

Wydawać by się więc mogło, że mieliśmy mniej okazji do tego, by otwierać i czytać wiadomości wysyłane przez firmy oferujące nam wczasy. Nic z tego. Oprócz większego zainteresowania treścią mejli o podróżach, chcieliśmy też poznać więcej informacji na ten temat. W lutym 2020 takie zainteresowanie wykazywał cztery, w marcu pięć, a w kwietniu, aż osiem na dziesięć osób.

To najlepiej pokazuje, że podczas społecznego dystansowania Polacy chętnie czytają wiadomości, które trafiają do ich skrzynek. Klienci już teraz myślą o wakacjach i chcą w tym roku wybrać się na urlop, kiedy tylko to będzie możliwe

– wskazuje ExpertSender.

E-moda w dobie koronawirusa

W 2019 roku na e-zakupy odzieży, akcesoriów i dodatków wydawaliśmy średnio 253 zł miesięcznie. I w tym wypadku, mimo mniejszej liczby kampanii mailingowych, wiadomości elektroniczne na temat zakupów odzieży i butów klikaliśmy częściej niż zwykle, choć nie tak aktywnie jak w przypadku podróży.

Z danych ExpertSender wynika, że w marcu o 0,7 proc., a w kwietniu o 4 proc. częściej otwieraliśmy maile z ofertami. Co piąta osoba, która dostała e-maila, zainteresowała się jego treścią.

Wynika to z faktu, że podczas społecznego dystansowania Polacy mieli więcej czasu na czytanie wiadomości marketingowych, a część z nich traktuje je wręcz jako miłą odmianę od docierających zewsząd doniesień nt. pandemii

– wskazuje ExpertSender.

ExpertSender jest prekursorem kampanii e-mail z ponad 11-letnim doświadczeniem. Firma stworzyła narzędzie, które za pomocą wysyłki kampanii marketingowych pozwala zwiększać sprzedaż w e-commerce dzięki wielokanałowej komunikacji z klientami, opartej na danych. Swoje pierwsze kroki stawiała w USA, żeby po kilku latach zacząć działać na rodzimym rynku. Obecnie dostarcza ponad 20 miliardów wiadomości rocznie na zlecenie ponad 1000 marek na całym świecie.