Rząd zbroi się na kolejną falę covida. Lockdown najbardziej grozi regionom z małą liczbą zaszczepionych [MAPA]

„Potężne” wsparcie dla sanepidu poprzez dofinansowanie publicznych laboratoriów, podwyższenie zdolności testowania do 170 tys. osób dziennie oraz udział w pracach badawczych nad wprowadzeniem trzeciej dawki szczepionki na covid. Tym razem rząd nie bagatelizuje koronawirusa pomimo świetnych danych epidemicznych i zwiększa gotowość na kolejną falę. Minister zdrowia Adam Niedzielski przyznaje, że jeśli będzie kolejny lockdown, to będzie dotyczył tych regionów, w których poziom wyszczepienia jest najniższy.

Chcemy proponować rozwiązania, które będą wyprzedzały pojawianie się nowych dużych przyrostów zachorowań

– powiedział Mateusz Morawiecki.

Bizblog.pl poleca

Szef rządu wystąpił we wtorek w towarzystwie ministra zdrowia Adama Niedzielskiego na konferencji prasowej, której tematem były zmiany w polityce zdrowotnej rządu. Premier ogłosił między innymi zniesienie limitów przyjęć do lekarzy-specjalistów już od 1 lipca, ale mowa była także o działaniach wyprzedzających – chyba nieuchronne – nadejście kolejnej fali koronawirusa.

„Publiczne laboratoria zostaną wsparte kwotą 6,5 mln zł. To potężne wsparcie dla sanepidu” – powiedział szef resortu zdrowia. Jak zaznaczył, głównym ryzykiem, z jakim będziemy mieli do czynienia w najbliższym czasie, jest wpływ już zidentyfikowanych lub całkiem nowych, nieznanych jeszcze mutacji koronawirusa.

Pomimo radykalnego spadku liczby nowych przypadków zakażenia koronawirusem rząd nie zwija sieci punktów testowania. Wciąż działać będzie prawie pół tysiąca punktów drive-thru, a system diagnostyczny ma tworzyć to 318 laboratoriów w całej Polsce. „Dziennie jesteśmy w stanie wykonywać 170 tys. badań” – podkreślił Adam Niedzielski.

Czwarta fala nawet jeszcze w sierpniu

Minister zdrowia powiedział we wtorek, że „istnieje prawdopodobieństwo”, że czwarta fala pandemii pojawi się już w drugiej połowie sierpnia. Niedzielski zaznaczył, że nie widać negatywnych skutków luzowania obostrzeń, ale ryzyko polega na pojawieniu się nowych mutacji koronawirusa. „Cały czas jest realne zagrożenie przyspieszenia wzrostu zakażeń. Musimy być ostrożni” – ostrzegł.

Odpowiadając na pytania dziennikarzy o możliwość wprowadzenia kolejnego lockdownu po pojawieniu się kolejnej fali koronawirusa, Adam Niedzielski nie wykluczył takiego scenariusza, ale podkreślił, że nowe obostrzenia nie będą różnicowane regionalne ze względu na liczbę nowych przypadków, lecz na podstawie współczynnika w poszczególnych regionach Polski.

Wbrew pozorom nie jest to mapa obrazująca poparcie dla partii politycznych w ostatnich wyborach. Źródło: Facebook/Nauka.To lubię

Jak wygląda aktualny stan programu szczepień? Z najnowszych danych wynika, że łącznie wykonano 28,6 mln szczepień, a w pełni zaszczepionych jest 12,8 mln osób. „Współczynnik zaszczepienia jest cały czas niewystarczający” – przyznał szef rządu.

We wtorek w Kancelarii Premiera obradował specjalny zespół, a tematem obrad był wyjątkowo groźny wariant Delta, który zaczyna siać coraz większe spustoszenie na świecie, a jego pierwsze przypadki są już odnotowywane w Polsce. „Monitorujemy sytuację i będziemy reagować adekwatnie do rozwoju sytuacji” – uspokaja premier Mateusz Morawiecki.