Co najbardziej wkurza Polaków? Wcale nie zaraza i przymusowa izolacja

Bardzo ciekawe badanie opublikował w poniedziałek BIG InfoMonitor, który kolejny rok z rzędu postanowił odpowiedzieć na pytanie, co najbardziej frustruje Polaków. I co pewnie myślicie, że epidemia, lockdown itd? Otóż wcale nie.

Wygrała… inflacja. Wzrost cen towarów i usług wkurza 36 proc. Polaków.

I rzeczywiście, jeśli przyjrzeć się danym GUS, to rodacy mają powody do frustracji. W grudniu 2020 r. ceny towarów usług wzrosły o 2,4 proc., ale już inflacja średnioroczna była o cały 1 punkt procentowy wyższa. Rekord padł w lutym 2020 r., gdy Główny Urząd Statystyczny podał, że CPI skoczył o 4,7 proc.

W minionym roku bardziej zdrożały usługi o 6,9 proc. niż towary, za które trzeba zapłacić o 2,1 proc. więcej. W tym czasie opłaty za usługi finansowe poszły w górę o 28,2 proc., a za wywóz śmieci o 51,9 proc. Z towarów najbardziej zdrożały gazety (6 proc.), za żywność trzeba zapłacić 5 proc. więcej, z czego najbardziej zdrożały owoce o 17,6 proc.

Kasa mniej ważna niż zdrowie

Dopiero na kolejnych miejscach uplasowały się sytuacje związane z epidemią. Na drugim znalazły się negatywne informacje podawane przez media (27 proc.), na trzecim ex aequo strach przez zachorowaniem i brak kontaktu z ludźmi (25 proc.), dalej brak dostępu do usług i rozrywek (24 proc.).

Bizblog.pl poleca

Plasujące się zwykle wysoko obawy o sytuację finansową i zbyt małe zarobki zyskały odpowiednio 18 proc. i 15 proc. wskazań. Zwolnienia z pracy bał się co ósmy badany.

*O finansach respondenci w minionym roku nie myśleli tak źle, bo w przeciwieństwie do poprzednich lat w okresie pandemii nie tyle martwili się niesatysfakcjonującą wysokością zarobków, ile możliwością utraty pracy w ogóle. Wielu pracowników, aby zminimalizować prawdopodobieństwo potencjalnie grożącego im bezrobocia, z własnej woli zgodziło się na obniżenie pensji – czytamy w opracowaniu. *

Seniorzy zamartwiają się o zdrowie, młodzi tęsknią za towarzystwem

Autorzy badania zwracają uwagę, że odpowiedzi w badaniu mocno różnią się w zależności od wieku osób biorących w badaniu.

Im starszy respondent, tym bardziej dawał znać o sobie niepokój o stan zdrowia i o środki na wydatki związane z leczeniem i lekami.

Wśród seniorów powyżej 65. roku życia najczęściej wymienianymi problemami roku 2020 była inflacja (45 proc.) oraz obawy zdrowotne dotyczące koronawirusa (42 proc.), a na trzecim miejscu ex aequo natłok negatywnych informacji medialnych na temat pandemii i brak możliwości kontaktu z innymi ludźmi (po 32 proc.).

Osoby w wieku 18-24 lat jako źródło największych frustracji wskazywały ograniczenia dotyczące spotkań (33 proc.), negatywne informacje medialne, inflację (24 proc.) i zły stan psychiczny (22 proc.).

Na kolejnej pozycjach znalazły się zbyt niskie zarobki (18 proc.) i nauka zdalna (16 proc.).

Przez epidemię Polacy trochę zapomnieli o inflacji

Badanie przyczyn największych frustracji Polaków przeprowadzono po raz trzeci. Podwyżki cen wygrały drugi raz z rzędu. W 2019 r. zyskały aż 51 proc. wskazań, choć średnioroczna inflacja wynosiła 2,3 proc. i była o 1,1 p. proc. niższa niż w 2020 r. Najbardziej zdrożały wówczas opłaty za wywóz śmieci (21,4 proc.), warzywa (19,8 proc.) i cukier (16,9 proc.).

Dwa lata temu najbardziej frustrowały Polaków niskie zarobki (40 proc.). W sektorze przedsiębiorstw płaca wnosiła wówczas 4852 zł brutto, a płaca minimalna 2100 zł, mówiło o tym 40 proc. badanych. Od tamtej pory przeciętne zarobki w przedsiębiorstwach wzrosły o 12 proc. do 5411 zł, a płaca minimalna o blisko jedną czwartą do 2600 zł. Dodatkowo od 1 lipca 2019 r. program 500+ rozszerzony został na pierwsze dziecko i to bez względu na poziom zarobków.