Chiny odkryły ogromne złoża gazu. Polskie łupki mogą się schować

Na terenie Chin odkryto wielkie złoża gazu, poinformował chińki „Global Times”. Wstępne dane mówią o 1 bln metrów sześciennych błękitnego paliwa. W planach jest jak najszybsze rozpoczęcie wydobycia, co z pewnością pozwoli Państwu Środka zaoszczędzić na imporcie, między innymi z Turkmenistanu.

Chiny odkryły ogromnych rozmiarów złoża gazu. Chińskie media poinformowały, że na obszarze odkrytego pasa prawdopodobnie znajdują się już szyby należące do Gulf Resources – dostawcy chemikaliów do poszukiwania ropy i gazu dla dwóch największych firm naftowych i petrochemicznych w kraju, China Petroleum & Chemical Corporation oraz PetroChina Company Limited. Znacznie ułatwi to i przyspieszy wydobycie.

Bizblog.pl poleca

Rozmiary odkrycia można porównywać do tych ostatnio odnotowanych w Emiratach Arabskich, czy w Rosji. Polskie łupki przy tym to jedynie kropla w morzu.

Chiny mają szczęście

Oddział PetroChina, największy producent ropy i gazu w Chinach, ogłosił odkrycie ogromnego pasa gazu ziemnego o szacunkowej rezerwie ponad 1 bln m sześc. w prowincji Syczuan w południowo-zachodnich Chinach.

Lokalizacja odkrytych złóż 130 km od stolicy prowincji Chengdu. Zrzut mapy Google

Według danych PetroChina Southwest Oil and Gasfield Company (SWOG) pomyślnie zakończyła poszukiwania ropy i gazu w hrabstwie Daying. Jeżeli przewidywania dotyczące jego wielkości pokryją się z rzeczywistością, będziemy mieli do czynienia z jednym z największych złóż odkrytych w ostatnich latach.

Pas sąsiaduje z polem gazowym w obszarze Gaoshiti-Moxi w środkowej części basenu Syczuan, gdzie obecne wydobycie gazu ziemnego sięga 15 mld m sześc. rocznie.

Gaz ostatnich miesięcy

W tym roku oprócz odkrycia w Chinach znalezione zostały złoża przy zbiorniku Jebel Ali, znajdującym się w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Według urzędników rozciąga się na około 5 tys. kilometrów kwadratowych i może zajmować łącznie 2,26 bln m sześc.

Odkrycia gazu na świecie na przełomie lat 1 boe (barrel of oil equivalent) = 170 m3 (źródło)

Dla porównania mniej więcej rok temu rosyjski Gazprom wykonał odwiert na szelfie półwyspu jamalskiego na Morzu Karskim i odkrył złoże, które w ostatnich dniach nazwał „75 lat zwycięstwa”. Jego całkowitą wielkość szacuje się na 200 mld m sześc. gazu.

Również w 2019 r. mówiło się dużo o złożach polskiego gazu w okolicach wyspy Wolin. Wydobycie tych 30-40 mld m sześc. oznaczałoby dla Polski zwiększenie podaży krajowego gazu o 40 proc. i okres 10-15 lat, zmniejszonej zależności naszego kraju od zagranicznych dostaw. Jednak w porównaniu do odkrycia z Chin jest to praktycznie nic.