Zakaz handlu w niedzielę do lamusa. Teraz sklepy chcą odrabiać straty

Polska Rada Centrów Handlowych, zrzeszająca właścicieli i zarządców galerii, opublikowała stanowisko, w którym postuluje zawieszenie zakazu handlu w niedzielę, a także prosi rząd i władze lokalne o umorzenie opłat i podatków. Jej zdaniem pomoże to szybciej odmrozić gospodarkę, a także odbudować straty finansowe spowodowane epidemią. Rząd na razie nie podjął tematu.

Fot. Mircea Iancu z Pixabay

Wnosimy jako wynajmujący (…) o umożliwienie otwarcia obiektów handlowych w niedziele, co jest niezbędne dla odbudowy obrotów tradycyjnego handlu

– napisała Polska Rada Centrów Handlowych w oświadczeniu.

PRCH dodała, że jest to podyktowane koniecznością wsparcia sektora handlowego, a także zwiększeniu bezpieczeństwa przepływu klientów.

Bizblog.pl poleca

Pomoc dla sieci handlowych? Tylko dla potrzebujących

Począwszy od 4 maja 2020 r. większość placówek w centrach handlowych może ponownie podjąć działalność z zachowaniem zwiększonych rygorów higienicznych. Jest to ważny moment odmrażania gospodarki, ponieważ sprzedaż w centrach handlowych stanowi 30 proc. wartości całego handlu detalicznego w kraju

– podkreśliły centra handlowe.

Rada podała też, że otwartych jest już od 70 do 90 proc. sklepów, a pozostali ze względów organizacyjnych uczynią to w najbliższych dniach.

Zarządcy obiektów przyjmują to ze zrozumieniem, ponieważ czas od wydania stosownego rozporządzania (opublikowanego w dniu 2 maja 2020 r.) do dnia ponownego otwarcia lokali był stosunkowo krótki. Jednocześnie pierwsze dane z dnia otwarcia wskazują, iż Polacy chętnie przychodzą na konkretne zakupy i widać wysokie wskaźniki konwersji w otwartych sklepach, co może przyczynić się do poprawy sytuacji najemców znacznie szybciej niż zakładano – przekonują centra handlowe.

Operatorzy poruszyli również kwestię pomocy dla branży.

Zrzeszeni w Polskiej Radzie Centrów Handlowych właściciele i zarządcy obiektów handlowych zdają sobie sprawę, iż w następstwie zagrożenia epidemicznego COVID-19, wielu partnerów umów najmu prowadzących działalność w centrach handlowych, wymagać będzie różnorakiej pomocy ze strony państwa, banków jak też wynajmujących – czytamy w oświadczeniu.

Rada podkreśla, że tylko skoordynowana i właściwie zaadresowana pomoc pozwoli podtrzymać biznes przy życiu, zachować źródła dochodu i uchronić miejsca pracy.

Centra handlowe proszą o umorzenie podatków i opłat

PRCH deklaruje, że najemcy mogą liczyć na wsparcie w postaci obniżek stawek „i innych dostępnych form pomocy w zależności od sytuacji finansowej” oraz uzyskanej pomocy w ramach tarczy antykryzysowej. Ale jak zaznacza rząd nie powinien

Jednocześnie liczymy na umorzenie w okresie 2020-2021 opłat z tytułu użytkowania wieczystego, podatku od nieruchomości oraz podatku galeryjnego, co pozwoli na znaczące zmniejszenie obciążeń najemców opłatami eksploatacyjnymi i zwiększenie możliwości oferowanego przez nas wsparcia

dodaje Rada.

Pod listem podpisali się przedstawiciele AMG Development, Apsys Polska, Carrefour Polska, ECE Projektmanagement Polska, Echo Investment, Immofinanz, Metro Properties, Multi Poland, Mayland Real Estate, Neinver, Nepi Rockcastle, Pradera Management Poland, Unibail-Rodamco-Westfield, White Star Real Estate.