Budowa dróg w Polsce. Do końca roku otworzą 60 km obwodnic, a potem – szok! – tysiące kilometrów autostrad i ekspresówek

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podsumowała Program Budowy Dróg Krajowych w latach 2014-2023. Przez trzy ostatnie lata oddano do użytku 10 nowych obwodnic o łącznej długości 115,3 km. W budowie jest jeszcze drugie tyle, ale sześć z nich ma być udostępniona kierowcom w najbliższych miesiącach. Plany na kolejnych parę lat brzmią wręcz niewiarygodnie.

– Rozwój istniejącej sieci drogowej to nie tylko autostrady i drogi ekspresowe. Strategicznym elementem poprawy komfortu i bezpieczeństwa podróżowania jest budowa obwodnic – uważa GDDKiA.

W opinii Dyrekcji to obwodnice stanowią odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie Polaków na bezpieczeństwo ruchu drogowego oraz zwiększenia komfortu jazdy. Mają zminimalizować korki w miastach, rozluźnić natężenie ruchu w godzinach szczytu oraz zniwelować hałas. Tranzyt ma zostać odseparowany od ruchu lokalnego dzięki nowo powstałym trasom.

Bizblog.pl poleca:

Chociaż budowa nieco ponad 100 km dróg zabrała wykonawcom trzy lata, to teraz GDDKiA obiecuje, że do końca roku odda 60 km obwodnic.

Dokładnie od 2016 roku w ramach realizowane Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 oddano 10 obwodnic o łącznej długości 115,3 km. Poza Programem udostępniono do ruchu dla kierowców obwodnicę Skawiny (klasa drogi GP) o długości 2,2 km, I etap obwodnicy Kępna o długości 3,6 km w ciągu drogi ekspresowej S11 oraz obwodnicę Marek, czyli 15,3 km drogi ekspresowej S8. W realizacji jest obecnie 21 obwodnic o łącznej długości 209 km, z czego sześć obwodnic planujemy oddać do ruchu jeszcze w tym roku – zapewnia Dyrekcja,

Budowa dróg w Polsce. Największa obwodnica w sferze rozważań

Największą ma być, łącząca się korytarzami z trasą S10, Obwodnica Aglomeracji Warszawskiej. Jednak jej budowa przynajmniej na razie nie wyszła poza wstępny etap koncepcji i opracowania wariantów budowy takiej drogi.

GDDKiA zaprezentowała za to plany przebiegu tras szybkiego ruchu wokół miast takich, jak Kraków czy Szczecin.

2900% normy w pięć lat? Sorry, ale nie wierzę

Zaktualizowany we wrześniu 2019 r. Program Budowy Dróg Krajowych zakłada oddanie do użytku w perspektywie najbliższych czterech lat 3316,1 km nowych dróg. Na obietnice składa się oddanie do użytku 43 obwodnic o długości 446,5 km, 2 567 km dróg ekspresowych, 254,2 km autostrad oraz przebudowa 47,7 km dróg klasy GP.

To niewiarygodna wprost informacja, bo wynika z niej, że GDDKiA zakłada, iż da radę w tym czasie zbudować 2876% więcej dróg niż w ciągu ostatnich trzech lat. Sorry, ale jakoś nie wierzę. Nie mieści mi się to w głowie i wietrzę w tym przedwyborcze mydlenie oczu kierowcom,