Zielone światło dla fryzjerów i kosmetyczek. Restart 18 maja, ale na szczególnych zasadach

Wszystko wskazuje na to, że trzeci etap odmrażania gospodarki, który z obostrzeń uwalnia między innymi zakłady fryzjerskie i kosmetyczne, rozpocznie się już w najbliższy poniedziałek. Wiadomo, że nawet jak tak się stanie, to klienci branży beauty będą musieli spełniać odpowiednie warunki.

Wirtualna Polska informuje, że rządowy zespół zarządzania kryzysowego w poniedziałek zgodził się na wznowienie świadczenia usług przez fryzjerów i kosmetyczki od 18 maja. Na „tak” miał być premier Mateusz Morawiecki, ale warunkiem poluzowania obostrzeń jest utrzymanie rozwoju epidemii w ryzach.

Bizblog.pl poleca

Z tych nieoficjalnych informacji portalu wynika, że po 18 maja u fryzjera mogłaby przebywać tylko jedna osoba. Wykluczone byłyby wizyty „z marszu”. By zadbać o swoją fryzurę, trzeba będzie wcześniej zarezerwować wizytę. Po każdej następnej zakład będzie musiał być dokładnie zdezynfekowany.

Podobnie ma być w przyszłym tygodniu w zakładach kosmetycznych. Tutaj jednak dochodzić będzie jeszcze obowiązkowy dystans między poszczególnymi stanowiskami kosmetycznymi. Według przyjętych przez rząd kryteriów to co najmniej 1,5 m.

W maseczce u fryzjera

Co jeszcze? Pracownicy zakładów kosmetycznych i fryzjerskich oraz ich klienci będą musieli nosić rękawiczki i maseczki. Nie będzie wolno serwować klientom napojów, chyba że będzie to woda w jednorazowym kubku. Nakazane ma być też usunięcie testerów produktów, a podczas już samej wizyty nie będzie wolno korzystać z telefonu.

Osobne zasady mają dotyczyć dodatkowo przygotowania stanowiska fryzjerskiego i kosmetycznego, a także tego, co dokładnie robić po wyjściu klienta i przed przyjęciem następnego. Wszystkie wytyczne mają być dostępne jeszcze w tym tygodniu na stronie Ministerstwa Rozwoju.

Wiadomo, że kryteria dla fryzjerów i kosmetyczek wypracowano po konsultacjach z przedstawicielami branży beauty. Olga Semeniuk, wiceminister rozwoju, przekonuje, że wypracowane mechanizmy mogą uratować wiele podmiotów przed bankructwem. 

Powstał zestaw praktycznych wytycznych i procedur – potwierdza dr Anna Oborska, dyrektor generalna i wiceprezes Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego. 

Trzeci etap odmrażania, o ile liczba chorych pozwoli

Rządzący co chwila powtarzają, że kolejne etapy odmrażania polskiej gospodarki po obostrzeniach wprowadzonych przez pandemię koronawirusa zależeć będą przede wszystkim od krzywej zachorowań. Chociaż najbardziej optymistyczny scenariusz zakłada rozpoczęcie trzeciego etapu już 18 maja, a czwartego dwa tygodnie później – od 1 czerwca, to jednak jest możliwe ciągle przesunięcie tych terminów w czasie. 

Pod tym względem wszystkie oczy w Polsce skierowane są na teraz Śląsk, które zdecydowanie przoduje wśród wszystkich województw, jeżeli chodzi o liczbę zakażonych COVID-19. Zmiana warty na czele tej listy nastąpiła po świętach wielkanocnych. Do tego czasu w tych rankingach królowało mazowieckie. Potem dystans się powiększył jeszcze po majówce.

Nie bez znaczenia jest to, że dopiero w maju podjęto decyzję o przesiewowym testowaniu górników. Wcześniej, w marcu i kwietniu obowiązywała opinia Głównego Instytutu Górnictwa, w której przekonywano, że „możliwość zarażenia każdego pracownika zatrudnionego pod ziemią, w każdym podziemnym zakładzie górniczym, nie jest większa niż pracowników przebywających na powierzchni, czy też każdego innego mieszkańca Rzeczypospolitej Polskiej”.