Bolt uruchamia elektryczne hulajnogi. W środku pandemii i przy pustych ulicach

Trudno powiedzieć, czy to przejaw geniuszu, czy szaleństwa. Bolt zdecydował się odpalić usługę wypożyczania elektrycznych hulajnóg na minuty. W środku szalejącej w Polsce pandemii.

Od czwartku 9 kwietnia użytkownicy Bolta w Warszawie i Krakowie mogą korzystać z systemy wypożyczania hulajnóg. Usługa jest zintegrowana z aplikacją służącą do zamawiania przejazdów. Jednoślad można zarezerwować za pomocą ikonki, która pojawiła się w górnym prawym rogu.

Bizblog.pl poleca

Odblokowanie elektrycznej hulajnogi będzie kosztowało 1 zł, a każda minuta jazdy 0,6 zł. Tak jak w przypadku innych wypożyczalni, pojazdy należy parkować w miejscach, w których nie przeszkadzają pieszym, jak stojaki na rowery. Hulajnogi są wyposażone w GP i codziennie rano mają być rozstawiane po mieście przez obsługę.

Hulajnogi zostały skonstruowane na specjalne zamówienie estońskiego startupu. Mogą poruszać się z maksymalną prędkością 25 km/h i przejechać do 40 km na jednym cyklu ładowania.

Trudny czas dla transportu

Moment na start Bolt wybrał wybitnie nietypowy. Rząd i policja zalecają pozostanie w domach i nieopuszczanie ich bez konieczności. Do stosowania się do tych zaleceń zachęca zresztą Valerii Romanov, manager operacyjny Bolta.

Zachęcamy wszystkich, aby postępowali zgodnie z zaleceniami instytucji rządowych i Światowej Organizacji Zdrowia i ograniczali do minimum opuszczanie domu. Jednak niektóre osoby nie mają takiej możliwości i to z myślą o nich zdecydowaliśmy się uruchomić nową usługę, zapewniającą bezpieczną formę przemieszczania się w sytuacjach koniecznych

– tłumaczy.

Opustoszałe ulice nie są z pewnością wymarzoną scenerią do startu usługi wypożyczania hulajnóg. Większość operatorów zwija się właśnie z ulic, czekając na lepsze czasy. Taką politykę przyjął m.in. Lime, Bird i Hive.

Z drugiej strony oznacza to, że hulajnogi Bolta nie mają chwilowo konkurencji, a to sprawia, że dużo bardziej będą wyróżniać się w przestrzeni publicznej.

Platforma na wynajmie z pewnością nie zarobi, wartość marketingowa takiego posunięcia jest za to nie do przecenienia. W ostatnim czasie polskie ulice były wręcz zawalone hulajnogami i przebicie się w gąszczu opatrzonych marek mogłoby stanowić dla Bolta niemałe wyzwanie.

Hulajnogi dla medyków

W ramach walki z pandemią Covid-19 Bolt pozwoli pracownikom szpitali, placówek medycznych i laboratoriów jeździć za darmo, ich przełożeni muszą jednak wcześniej zgłosić zainteresowane, wysyłając maila na adres bohaterowie@bolt.eu.

Na razie pomoc będzie jednak mocno ograniczona. Zerknąłem w obszar wypożyczeń na terenie Warszawy. Obejmuje on de facto głównie ścisłe centrum i pokrywa się ze strefą płatnego parkowania. A to oznacza, że przedstawiciele wielu placówek medycznych, przynajmniej w stolicy, z promocji Bolta zwyczajnie nie skorzystają.